Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Nowy zarząd – Kapituła Prowncjalna 2012

Bracia Mniejsi: Nowy zarząd – Kapituła Prowncjalna 2012

Redakcja

Z radością informujemy, że 3 maja Bracia zebrani na Kapitule Prowincjalnej 2012, pod przewodnictwem Ministra Prowincjalnego Filemona T. Janka OFM dokonali wyboru definitorów Prowincji.

Są nimi:

o. Adam Sikora, o. Dobiesław Nieradzik, o. Robert Nikel, o. Klaudiusz Michalski, o. Bernard Marciniak.

Wyboru definitorów dokonuje się podczas odrębnej sesji na kapitule. Najpierw powołuje się skrutatorów, którzy składają przysięgę, a następnie przysięgę składają wszyscy uprawnieni do głosowania bracia. Jeśli wybrani bracia, przyjmują urząd, wtedy zostają uroczyście zatwierdzeni podczas specjalnego obrzędu.

Kapituła to czas weryfikacji sposobu życia, to czas pogłębiania franciszkańskiej tożsamości, to także czas spotkania braterskiego. Poprzez wspólną celebrację Liturgii Godzin, modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu, konferencje z życia duchowego, a nade wszystko podczas wspólnotowej Eucharystii pragnęliśmy odnowić i pogłębić nasze franciszkańskie powołanie.

Konferencja ascetyczna o. prof. UAM dra hab. Adama Sikory OFM pomogła odkryć, co leży u podstaw każdej wspólnoty zakonnej, która w świetle Pism św. Franciszka jest naszym domem. Franciszkowa koncepcja domu jest dosłownie ewangeliczna. Opiera się na sześciu istotnych filarach warunkujących istnienie franciszkańskich wspólnot:

– posiadanie Ducha Pańskiego, wyrażonego w postawie minoritas,

– konieczność odcięcia się od wszystkiego, co gorszy,

– troska o to, by grzech uczynić niemożliwym w życiu współbrata,

– napomnienie z miłością w cztery oczy, by pozyskać brata,

– wspólna modlitwa,

– obowiązek wybaczania.

Drugą konferencję wygłosił o. dr Hipolit Lipiński OFM, który wyraźnie akcentował, by nie bagatelizować zagrożeń ze strony złego ducha, który jest istotą żywą, destrukcyjną, osobą, a właściwie antyosobą.

Bracia obradujący na kapitule pochylili się również nad propozycjami zmian i dodatków w tekście Modlitewnika Prowincji i Zwyczajnika Prowincji, uchwaleniem okresu trwania kadencji ministra prowincjalnego oraz wyborem zarządu prowincji.

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda