Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Porcjunkula w Prudnickim Lesie

Bracia Mniejsi: Porcjunkula w Prudnickim Lesie

Redakcja

Obfitość – to najlepsze słowo, którym można określić kolejne spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich podczas dorocznego Odpustu Porcjunkuli, który odbył się 3 sierpnia w Sanktuarium Świętego Józefa w Prudniku Lesie.

Prawdziwie była to obfitość wielu pielgrzymów przybyłych z najdalszych stron diecezji Gliwickiej i Opolskiej. Większość z nich to Tercjarze, którzy po powitaniu wyruszyli z modlitwą różańcową na Kozią Górę do Zielonego Krzyża. Widok to niesamowity, gdy tylu Pielgrzymów modli się i słucha konferencji Ojca Mariana Szymańskiego OFM Conv z Głogówka. Piękna nauka ukazywała konieczność dążenia do świętości, która skierowana jest zwłaszcza do naśladowców Świętego Franciszka żyjących w świecie. Śpiew Godzinek, to także obfitość wiary, która płynęła z ust wyrażających miłość serca do Boga, Zakonu i przyrody, która była świadkiem świadectwa obfitej miłości pielgrzymów. Po powrocie do Sanktuarium, była chwila wytchnienia i rozmów, bo przecież była tam obfitość znanych braci i sióstr, których można spotkać na szlaku wiary.

Kolejna obfitość, to ogromna ilość pocztów sztandarowych, które nadały szczególnego uroku tym uroczystościom. Widok to niezapomniany, kiedy procesja liturgiczna ubogacona była także nowym sztandarem wspólnoty prudnickiej poświęconym przez J.E. Księdza Biskupa Pawła Stobrawę, głównego sumistę i głosiciela Słowa Bożego.

Obfitość wiernych, to także wielka radość dla wszystkich obecnych, bo tak pięknie jest wielbić Boga razem z innymi. Do tej liczy wiernych dołączyli nasi duchowi asystenci i kapłani: Ojciec Prowincjał Alan Brzyski OFM, Ojciec Marian Szymański OFM Conv, Ojciec Miron Górecki OFM z Opola, Ojciec Idzi Wójcik OFM z Gliwic, Ojciec Justyn Przybyła OFM z Borek Wielkich, Ojciec Wit Bołd OFM z Prudnika – gospodarz i Ojciec Faustyn Zatoka OFM z Prudnika. Obecny była także Brat Joachim Ciongwa OFM, Diakon Kazimierz Bojnicki OFM, kleryk Gabriel Turkiewicz OFM oraz przybyli po swych obowiązkach kapłani z dekanatu prudnickiego.

Inna obfitość, to taka, że pamiętać ją będziemy długo – ogromna ilość deszczu, który padał bardzo mocno podczas prawie całej Mszy święte. Warto dodać, że wielu z powodu przemoknięcia udało się do domu, ale należy pochwalić dużą liczbę wiernych, dla których deszcz nie mógł być przeszkodą w przeżywaniu radości doskonałej.

Deszczowa aura zmusiła nas do szybszego posiłku i wcześniejszego przeżywania pozostałych części spotkania. Ojciec Miron Górecki OFM wygłosił kolejną pełną mocy konferencję, po której obfitość chętnych do złożenia i odnowienia profesji zaskoczyła wielu. Serce rośnie gdy widać jak wielu jest chętnych do życia radami ewangelicznymi.

Obfitość łaski to także Relikwie Błogosławionej Anieli Salawy dla naszych wspólnot, które cudem zdobył Ojciec Marian. Zostały one przekazane do peregrynacji Wspólnocie ze Zdzieszowic.

Choć widać było ogrom zmęczenia pielgrzymów, to nie było mowy o zaniechaniu modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, Drogą Krzyżową czy też Nieszporami ku czci Matki Bożej Anielskiej.

Ważnym akcentem naszego spotkania była obfitość radości i uśmiechów, którymi tak pięknie byli obdarowywani obecni na tym wyjątkowym spotkaniu. Ta radość, to nadzieja, że za rok bez względu na pogodę czy warunki, spotkamy się w braterskiej wspólnocie, bo prawdę powiedział Święty Franciszek, gdy mówił, że każdy kto z gorliwością będzie się modlił do Matki Bożej Anielskiej, otrzyma obfitość Bożej i ludzkiej Miłości.

O. Faustyn Zatoka OFM

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda