Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi – Prowincja Matki Bożej Anielskiej: II część Kapituły Prowincjalnej

Bracia Mniejsi – Prowincja Matki Bożej Anielskiej: II część Kapituły Prowincjalnej

Redakcja
W dniach 8 – 12 września 2014 r., w budynku WSD w Krakowie – Bronowicach, odbyła się druga część Kapituły Prowincjalnej.

Była ona poświęcona opracowaniu nowych Statutów Partykularnych Prowincji. W ciągu pięciu dni 42 Braci kapitulnych i 2 zaproszonych ekspertów z prawa kanonicznego: o. dr Dariusz Niemiec i o. dr Krzysztof Paszkiewicz, opracowało i przegłosowało nowe Statuty Partykularne Prowincji. Aby mogły one obowiązywać, muszą być jeszcze zatwierdzone dekretem przez Definitorium Generalne naszego Zakonu. Projekt nowych statutów przedstawił do dyskusji, ewentualnych zmian i głosowania przewodniczący kapitulnej Komisji ds. Rewizji Statutów Prowincji, Wikariusz Prowincji o. Stanisław Mazgaj.

Głosowanie odbyło się sprawnie, dzięki zastosowanej po raz pierwszy elektronicznej metodzie liczenia głosów, którą obsługiwał o. Mariusz Żychowicz.

Obradom Kapituły przewodniczył Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka, moderatorami byli: o. Wacław Michalczyk, o. Nikodem Gdyk i o. Alojzy Warot.

Ponadto Kapituła Prowincjalna uchwaliła m.in. przedłużenie na najbliższe trzechlecie działalności kapitulnych Komisji: ds. Życia Franciszkańskiego i ds. Przyszłości Seminarium, które będą strukturami doradczymi dla Definitorium Prowincji.

Obradom towarzyszyła modlitwa Liturgii Godzin i lektura Pism św. Franciszka, każdy dzień rozpoczynano Mszą św. W poniedziałek Eucharystii w intencji O owocny przebieg Kapituły przewodniczył Sekretarz ds. Formacji i Studiów o. Edmund Urbański (Msza św. ze Święta Narodzenia NMP); we wtorek w intencji Naszych Wspólnot Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Młodzieży Franciszkańskiej oraz Asystentów Koordynator Asystentów FZŚ i MF o. Norbert Cebula (Msza św. o bł. Anieli Salawie – patronce FZŚ w Polsce); w środę w intencji Braci chorych i w podeszłym wieku Magister Nowicjatu o. Grzegorz Chomiuk (Msza św. o św. Józefie); w czwartek w intencji O nowe powołania do Wspólnot franciszkańskich o. Pacyfik Iwaszko (Msza św. o św. Piotrze z Alkantary); w piątek w intencji Dziękczynnej za dar Kapituły Prowincjalnej, z prośbą o łaskę wierności powołaniu Braci Mniejszych o. Krzysztof Paszkiewicz (Msza św. o naszych błogosławionych Męczennikach II wojny światowej).

Na Kapitułę prowincjalną zaproszono dwóch gości: o. Jerzego Kraja i br. Juliusza Basznianina. O. Jerzy Kraj OFM – wikariusz generalny Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy dla Cypru i gwardian klasztoru w Nikozji – przedstawił Braciom aktualną sytuację w Kustodii Ziemi Świętej, ze szczególnym uwzględnieniem Cypru.

Natomiast br. Juliusz Basznianin – pełniący posługę wśród katolików w Nowosybirsku w Rosji – omówił specyfikę franciszkańskiej działalności duszpasterskiej w Fundacji Rosja – Kazachstan.

Obrady Kapituły Prowincjalnej zakończyły się uroczystym nabożeństwem w kaplicy seminaryjnej, podczas którego Ojciec Prowincjał ogłosił zakończenie Kapituły, a następnie pobłogosławił i rozesłał Braci.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda