Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Rekolekcje formatorów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bracia Mniejsi: Rekolekcje formatorów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Redakcja

franciszkanie-comTradycją Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych są rekolekcje dla formatorów prowincji tworzących konferencję, które odbywają się co roku w listopadzie. Tegoroczne rekolekcje miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jak podkreślił w pierwszej nauce o. prof. Andrzej Derdziuk OFM Cap – moderator tegorocznych ćwiczeń duchowych, bracia zebrali się w szczególnej „konstelacji” wydarzeń religijnych, społecznych i politycznych – zarówno na poziomie krajowym, jak i światowym. Do tych wydarzeń należy jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży oraz ogłoszony kilka dni wcześniej przez władze kościelne i państwowe akt przyjęcia Jezusa jako Pana i Króla naszej ojczyzny.

Widząc w tym nie przypadek, a cudowne zrządzenie Bożej Opatrzności, rekolekcjonista wskazał realizację tego aktu intronizacji jako zadanie i temat nie tylko tych rekolekcji, ale całego życia każdego brata mniejszego. Stąd też tematem przewodnim tegorocznych rekolekcji było właśnie wprowadzanie w życie tego wszystkiego, co będzie budowało relacje z Jezusem Królem – tak w osobistym życiu, jak i w prowadzeniu braci powierzonych opiece formatorów.

Rekolekcjonista wyprowadzając swoje przemyślenia z rozważania Słowa Bożego przypominał, że królowanie Jezusa, to dar, który nikomu z nas się nie należy. Jezus nie zaprasza do wspólnego królowania ani ze względu na zasługi czy zdolności, ani ze względu na pokorę i doznaną krzywdę. Miłość Jezusa jest bezinteresowna i jako taka ma być przekazywana dalej.

Rekolekcjonista wskazał, że prawdziwe uznanie Jezusa za króla swojego życia, to zgoda na przełamanie w naszych wspólnotach i w nas samych, schematów opierających formację (tak początkową, jak i ciągłą) na wykonywaniu powierzonych zadań, formach pobożności, czy zaangażowaniu w zewnętrzną działalność apostolską. Będą one o tyle dobre, o ile będą budowane na fundamencie osobistej relacji z Jezusem, na przylgnięciu do Jego Serca, pragnieniu zjednoczenia się z Nim – szczególnie w rzeczywistości krzyża. Dopiero taka relacja z Jezusem Królem spowoduje, że pokochamy nasze śluby i zobaczymy w nich nie tylko formę rezygnacji z jakiś dóbr, ale dostrzeżemy w nich wartość naśladowania Jezusa i sposób królowania z Nim samym. Dzięki temu nasze życie zakonne nabierze autentyzmu i pozwoli rozwijać się zarówno nam samym, jak i tym, którzy zostali nam powierzeni w odpowiedzialność formacji.

Oprócz konferencji o. Andrzeja, całości ćwiczeń duchowych dopełniały Eucharystia i wspólne modlitwy, prowadzone w kolejne dni przez braci z poszczególnych prowincji, a także czas na osobistą refleksję pośród malowniczych dróżek kalwaryjskich i możliwość podzielenia się doświadczeniami posługi formacyjnej ze współbraćmi z innych prowincji.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda