Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Z różnych zakątków prowincji

Bracia Mniejsi: Z różnych zakątków prowincji

Redakcja

Od 15 do 18 stycznia 2017 roku w naszym klasztorze w Chorzowie-Klimzowcu odbywały się doroczne spotkania kwinkwenalne. Spotkanie ma charakter formacyjno-rekreacyjny i jest przeznaczony dla braci kapłanów do pięciu lat po święceniach oraz dla braci, nie będących kapłanami do pięciu lat po profesji wieczystej.

Organizatorem spotkania był moderator formacji ciągłej o. dr Syrach Janicki OFM.

Tematem tegorocznych spotkań kwinkwenalnych była duchowość i formacja franciszkańska.

Spotkania każdego dnia zaczynały się wspólnymi modlitwami brewiarzowymi i Mszą św. Codziennie nie brakowało wykładów i spotkań z zaproszonymi gośćmi, które odbywały się do południa oraz po południu. Wieczorami, po wspólnych modlitwach bracia spotykali się na wspólnej rekreacji.

W poniedziałek 16 stycznia, podczas przedpołudniowego wykładu o. dr Lucjusz Wójtowicz OFM poruszył tematykę darów hierarchicznych i charyzmatycznych w Kościele.

W następnej kolejności tematykę charyzmatu w duchowości franciszkańskiej, w tym charyzmat założyciela zakonu św. Franciszka z Asyżu.

Podczas popołudniowej sesji wykładowej o. dr Sergiusz Bałdyga OFM opowiadał jak wygląda życie franciszkańskie na płaszczyźnie prowincji oraz zaproponował pracę w grupach, która polegała na zastanowieniu się nad pytaniami dotyczącymi m. in. miłosierdzia i nawrócenia.

We wtorek 17 stycznia bracia spotkali się z ks. prof. dr hab. Grzegorzem Polokiem z Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Spotkanie zatytułowane było “Zrozumieć innych (A może siebie)”

Wykład polegał‚ na przedstawieniu problemu rodzin dysfunkcyjnych i związanych z nim następstwami w życiu osób dorosłych, także w odniesieniu do kapłaństwa i życia osób konsekrowanych. Przedstawiono również powyższy problem od strony duszpasterskiej i w kontekście przyjmowania kandydatów do zakonu.

Popołudniowa sesja odbyła się w siedzibie delegatury Ziemi Świętej w chorzowskim klasztorze.

Historię obecności braci mniejszych w Ziemi Świętej przedstawił delegat naszej prowincji o. dr Feliks Rachwalik OFM.

Spotkanie w chorzowskim klasztorze bracia zakończyli w środę 18 stycznia wspólnotową Eucharystią i śniadaniem.

Następnie udali się do klasztoru w Katowicach-Panewnikach, gdzie odbyło się spotkanie z o. Juliuszem Rydlewskim OFM, niegdysiejszym definitorem, budowniczym, misjonarzem ludowym, przełożonym i wykładowcą naszej prowincji. W kontekście tematyki tegorocznych spotkań kwinkwenalnych o. Juliusz opowiadał jak wyglądało życie zakonne przed laty.

Spotkaniem z o. Juliuszem zakończyło się tegoroczne „kwinkwenalne”.

W spotkaniu uczestniczyli bracia pracujący w klasztorach w Polsce, Austrii i na Białorusi.

 

(gf)

Za: www.prowincja.panewniki.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda