Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Spotkanie przełożonych Domów z Zarządem Prowincji

Bracia Mniejsi: Spotkanie przełożonych Domów z Zarządem Prowincji

Redakcja

W dniu 29 lipca 2014 r. w budynku naszego WSD w Krakowie – Bronowicach, odbyło się spotkanie przełożonych Domów i Zarządu Prowincji.

Było ono wspólną, antycypowaną poprzez liturgię, celebracją naszego święta patronalnego Prowincji – uroczystości Matki Bożej Anielskiej. Rozpoczęło się ono o godz. 8.30 w kaplicy seminaryjnej koncelebrowaną Mszą św. w intencji Prowincji, której przewodniczył Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka.

Uczestniczyli w nim wszyscy członkowie Zarządu Prowincji oraz wszyscy gwardiani lub delegaci Wspólnot w Polsce, we Włoszech oraz z Ambergu w Niemczech; a także: Prowincjalni Animatorzy Powołań o. Łukasz Buksa i o. Bartosz Prusiewicz, Moderator Formacji Ciągłej o. Mariusz Dębiński, Prowincjalny Sekretarz Formacji i Studiów o. Edmund Urbański i Ekonom Prowincji o. Mariusz Uniżycki.

Ojciec Prowincjał rozpoczął roboczą część spotkania modlitwą, serdecznie powitał przybyłych Braci i wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Następnie Prowincjalny Animator Powołań o. Łukasz Buksa w referacie: „Wezwani i obdarowani, aby odbudować Kościół” omówił powołanie jako dar i wolność, jako wezwanie do życia dynamicznego oraz jako zadanie zlecone przez Boga.

Po swoim wystąpieniu o. Łukasz wraz z Animatorem Powołań o. Bartoszem Prusiewiczem przedstawili propozycje swojej działalności oraz współpracy z klasztorami. Na temat powołań i działalności sektora powołaniowego w naszej Prowincji wywiązała się ożywiona dyskusja, w której uczestniczyli: o. Teodor Knapczyk, o. Alojzy Warot, o. Lucjan Janas, o. Edmund Urbański, o. Mariusz Dębiński, o. Stanisław Mazgaj, o. Konstanty Ciaranek, o. Krzysztof Bobak, o. Rufin Maryjka i o. Paweł Rosołowski.

Po krótkiej przerwie Moderator Formacji Ciągłej o. Mariusz Dębiński przedstawił program formacji ciągłej w naszej Prowincji na najbliższy rok. Omówił kwestie: czym jest, jakie są cele i kto jest odpowiedzialny za formację permanentną. Zapoznał również zebranych z podziałem Prowincji na 6 regionów, w których Bracia raz na kwartał będą się spotykali na Regionalnych Dniach Formacji i Braterstwa, a także poinformował o celach i zadaniach dorocznych rekolekcji zakonnych, miesięcznych Dni Skupienia i spotkania młodych Braci – profesów wieczystych do 7 lat od złożenia ślubów uroczystych.

W dyskusji dotyczącej formacji głos zabrali: o. Rufin Maryjka, o. Eryk Hoppe, o. Teodor Knapczyk, o. Nataniel Marchwiany, o. Stanisław Mazgaj, o. Łukasz Buksa i o. Bernard Potępa.

Po Modlitwie w ciągu dnia, podczas przerwy obiadowej o. Salezy Brzuszek zaprezentował swoją książkę o naszym Współbracie:„Brat Dominik Drabczyński OFM wierny syn św. Franciszka z Asyżu i męczennik Katynia (1916 – 1940)”, która jest przygotowaniem do możliwości wszczęcia procesu beatyfikacyjnego br. Dominika.

Po obiedzie, o godz. 13.45, Ekonom Prowincji o. Mariusz Uniżycki przedstawił zestawienie wpływów z Domów na wszystkie fundusze Ekonomatu, a także dochody i wydatki każdej Wspólnoty z ostatniego półrocza 2013 r. Podał również szczegółowy wykaz dochodów i wydatków Ekonomatu Prowincji z ostatnich 6 miesięcy. Na tematy ekonomiczne wywiązała się dyskusja, w której wzięli udział: o. Bernard Potępa, o. Wacław Bujak, o. Nataniel Marchwiany, o. Eryk Hoppe, o. Tomasz Kobierski i o. Lucjan Janas.

Następnie Minister Prowincjalny omówił złożoną problematykę samochodów używanych przez zakonników w naszej Prowincji. W dyskusji na ten temat sugerowano, by tę kwestię dokładniej przeanalizować na II części Kapituły Prowincjalnej we wrześniu br.

Spotkanie zakończono Nieszporami w kaplicy seminaryjnej oraz nabożeństwem, na którego zakończenie Ojciec Prowincjał uroczyście pobłogosławił i rozesłał zebranych Braci.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda