Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Święto Prowincji – odpust Porcjunkuli

Bracia Mniejsi: Święto Prowincji – odpust Porcjunkuli

Redakcja

Każdego roku w naszej Prowincji jest uroczyście obchodzony 2 sierpnia – święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli – głównej Patronki Prowincji. W tym dniu w każdym kościele, także parafialnym, można uzyskać odpust zupełny, zwany „odpustem Porcjunkuli”.

Porcjunkula, oddalona 2 km na południe od Asyżu, według podania pierwotnie była kapliczką ufundowaną w VI w. przez pielgrzymów powracających z Ziemi Świętej i przywożących stamtąd grudkę ziemi. Za czasów św. Franciszka z Asyżu kapliczka ta miała już nazwę Matki Bożej Anielskiej. Wówczas była własnością benedyktynów i zapomniana znajdowała się w stanie ruiny, dlatego Seraficki Ojciec odbudował ją zimą 1207/1208 r. i tam zamieszkał. W 1211 r. benedyktyni za kosz ryb odstąpili ją św. Franciszkowi i jego współbraciom, którzy wybudowali sobie w pobliżu ubogie szałasy – domy. Pięć lat później, dokładnie 2 sierpnia 1216 r., miało miejsce uroczyste poświęcenie (konsekracja) kaplicy – kościoła. To właśnie w Porcjunkuli św. Franciszek wysłuchał Ewangelii o rozesłaniu apostołów, która wpłynęła na jego sposób życia i zakonu, to tam gromadziła się pierwotna wspólnota franciszkańska i stamtąd bracia wyruszali w świat, aby głosić Ewangelię; tam św. Klara w przyjęła z rąk Franciszka habit w 1212 r., tam też z całego świata zjeżdżali się liczni już bracia na kapitułę w Zesłanie Ducha Świętego, tam wreszcie 3 października 1226 roku zmarł św. Franciszek. W 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus, obiecując odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Biedaczyny z Asyżu przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III. Początkowo można go było zyskać wyłącznie w Porcjunkuli między wieczorem 1 sierpnia, a wieczorem 2 sierpnia. W 1480 r. papież Sykstus VI rozciągnął ten przywilej na wszystkie kościoły I i II Zakonu Franciszkańskiego, ale tylko dla samych zakonników, zaś papież Grzegorz XV w 1622 r. objął nim także wszystkich świeckich, którzy wyspowiadają się i przyjmą Komunię świętą w odpowiednim dniu. Papież Pius X 11 kwietnia 1909 r. nadał kościółkowi Matki Bożej Anielskiej w Asyżu godność bazyliki patriarchalnej i papieskiej, zaś 16 kwietnia 1921 r. papież Benedykt XV dokumentem Constat apprime oficjalnie ustanowił „odpust Porcjunkuli” w święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli 2 sierpnia.

Tradycyjnie w ten dzień w Wieliczce obchodzone jest Święto Prowincji. W tym roku rozpoczęło się braterskim spotkaniem „przy kawie” o godz. 9.30 w budynku Kolegium Serafickiego.

O godz. 10.15 pod hasłem: „Daleko od Prowincji, ale z Prowincją” misjonarz z Papui Nowej Gwinei o. Łukasz Kwiatkowski OFM i misjonarz z Kamerunu o. Jonasz Madej OFM bardzo interesująco przedstawili braciom swoją posługę duszpasterską w krajach misyjnych.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki w intencji dziękczynnej naszej Patronce o godz. 12.00, której przewodniczył i wygłosił homilię Przeor Administrator Opactwa Tynieckiego o. Konrad Małys OSB.

Koncelebrowało 26 kapłanów, m.in.: Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, definitorzy: o. Teodor Knapczyk OFM i o Grzegorz Chomiuk OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian wielickiej Wspólnoty o. Damian Bieńkowski OFM, rektor WSD o Norbert Cebula OFM, wicemagister Nowicjatu o. Piotr Mróz OFM, misjonarze: o. Jonasz Madej OFM i o. Łukasz Kwiatkowski OFM oraz Prowincjalny Animator ds. Powołań o. Piotr Gądek OFM.

W Eucharystii uczestniczyli: klerycy WSD, nowicjusze, siostry i bracia FZŚ, Siostry Franciszkanki Przemienienia Pańskiego z Krakowa – Bronowic oraz poczet sztandarowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Po Mszy św. wszyscy udali się do wielickiej Porcjunkuli, gdzie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium o. Damiana Bieńkowskiego OFM odmówiono modlitwy, aby w pełni spełnić warunki uzyskania odpustu.

Podczas wspólnego obiadu w refektarzu, Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM wręczył kosz ryb przeorowi tynieckiemu, na pamiątkę corocznej opłaty dzierżawnej uiszczanej benedyktynom z Subasio – obecnie z Opactwa św. Piotra, za asyską Porcjunkulę.

Następnie w wielickiej Porcjunkuli, w pierwszej w świecie wiernej replice asyskiego oryginału, odbyło się okolicznościowe nabożeństwo, podczas którego Ojciec Prowincjał wręczył Braciom świętującym w tym roku jubileusze święceń kapłańskich i złożenia profesji zakonnej błogosławieństwa papieża Franciszka i Ministra Generalnego.

Na zakończenie, po uroczystym odśpiewaniu franciszkańskiej pieśni Niech cię Pan błogosławi i strzeże, Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM udzielił uroczystego błogosławieństwa.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda