Home Wiadomości Bracia Serca Jezusowego: Jubileusz 50-lecia

Bracia Serca Jezusowego: Jubileusz 50-lecia

Redakcja

W Domu Generalnym Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego w Puszczykowie w dniach 9-15 sierpnia 2017 r. odbędzie się III seria rekolekcji zakonnych.
Nauki rekolekcyjne będzie głosił o.Szymon Jankowski – Augustianin. W rekolekcjach biorą udział Bracia z Domu Generalnego oraz Współbracia z naszych domów zakonnych rozsianych po kraju oraz z Rzymu i Trewiru. Czas rekolekcji jest okresem wyciszenia, nabrania nowych sił duchowych, wzmocnienia swego powołania zakonnego, po to by być jeszcze gorliwszym i lepszym bratem zakonnym.

15 sierpnia w Patronalną Uroczystość Zgromadzenia – Wniebowzięcie NMP, br. Robert Raczyński pracujący w Rzymie złoży na ręce Przełożonego Generalnego swoje śluby wieczyste.

Tego dnia w naszej Wspólnocie Zakonnej przeżywać będziemy jeszcze jedną uroczystość – Złoty Jubileusz ślubów zakonnych. Brat Marian Pietryga, obecnie przebywający już w Domu Generalnym swoje pierwsze śluby zakonne złożył Bożemu Sercu dnia 12.08.1967 r. w Puszczykowie; śluby wieczyste – 12. 08.1973 r. Po oddelegowaniu Jego do posługi zakonnej, pracował m.in. jako zakrystianin w Katedrze Poznańskiej, Warszawskiej, Łomżyńskiej, Gnieźnieńskiej, a także w Kościele Parafialnym w Puszczykowie, w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Obecnie przebywa jako senior w Domu Generalnym.

Celem Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego jest służba Kościołowi poprzez całkowite oddanie się Bogu oraz szerzenie Jego chwały przez świadectwo życia i wypełnianie ślubowanych rad ewangelicznych.

W zakresie duchowym zadaniem Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego jest szerzenie kultu Najświętszego Serca Jezusowego przez wynagradzanie i odpowiadanie Bożemu Sercu własną miłością na bezgraniczną miłość Chrystusa.

Bracia wypełniają zadania wytyczone i zatwierdzone przez Kościół poprzez:

  • pracę w domach biskupich, kuriach diecezjalnych, seminariach duchownych, parafiach oraz innych instytucjach kościelnych;
  • pracę przy kościołach jako zakrystianie i organiści;
  • katechizację dzieci i młodzieży;
  • propagowanie katolickiej prasy i rozprowadzanie dewocjonaliów;
  • podejmowanie innych zajęć wspomagających duszpasterzy;
  • pracę na misjach i szerzenie ducha misyjnego.

Skuteczność działalności Zgromadzenia zależy przede wszystkim od pogłębienia życia duchowego i gorliwego wypełniania powierzonych zadań.

Polski błogosławiony
Br. Józef Zapłata żył w latach 1904-1945. Do zgromadzenia przyjął go 14 kwietnia 1927 r. sam założyciel. W wieku 24 lat złożył pierwszą profesję zakonną, zaś wieczystą w 1938 r.

W latach 1935-1937 był zakrystianem w kościele św. Elżbiety we Lwowie. Był także przełożonym tamtejszej wspólnoty i mistrzem nowicjatu. Pracował również jako urzędnik w kurii arcybiskupiej w Poznaniu. We wrześniu 1939 r. został aresztowany i osadzony w obozach koncentracyjnych. Trafił do Dachau, gdzie otrzymał numer 22099. Świadkowie jego pobytu w obozie podkreślają pełne poświęcenia życie zakonne, które prowadził wśród więźniów obozowych. Na apel dowództwa obozowego zglosił się dobrowolnie do pielęgnacji chorych na tyfus plamisty. Choroba ta wybuchła w obozie na kilka miesięcy przed wkroczeniem aliantów. Zaraziwszy się tyfusem od pielęgnowanych przez siebie współwięźniów, zmarł 19 lutego 1945 r., na krótko przed wyzwoleniem obozu. Jego ciało spalono na miejscu kaźni.

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda