Home WiadomościZ kraju Bracia Zakonni, idźcie i głoście!

Bracia Zakonni, idźcie i głoście!

Redakcja

35. Pielgrzymka Braci Zakonnych trwa w dniach 16-17 października na Jasnej Górze. Hasłem spotkania braci reprezentujących różne zgromadzenia zakonne w Polsce są słowa: „Idźcie i głoście”.

„To spotkanie to okazja poznania innych braci z różnych zakonów, a też jest to przyjazd do Matki, do sanktuarium narodowego, gdzie można zostawić swoje intencje – mówi br. Rafał Wutkowski, misjonarz, saletyn z Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu – Obecnie jestem furtianinem, ale też pomagam w zakrystii, jeżeli jest taka potrzeba. Myślę, że każdy z nas braci zakonnych, który pełni różne posługi, może też ewangelizować swoją postawą, modlitwą. Jestem szczęśliwy, że jestem bratem zakonnym, że mogę służyć całym sobą”.

W programie pielgrzymki tradycyjnie: Msze św., Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Apel Jasnogórski, a także konferencje, których prelegentami są: o. dr Filemon Janka, franciszkanin z Poznania, wikariusz prowincjalny oraz o. Stanisław Rudziński, paulin, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

O. dr Filemon Janka podjął temat wirtualnego świata i pojęcia idealizmu i realizmu w tym świecie. „Postanowiłem niektóre treści, którymi aktualnie żyję, przekazać braciom w kontekście życia zakonnego, bowiem ten świat wirtualny, mimo iż jest bardzo potrzebny, jest narzędziem codziennego funkcjonowania, to też niesie ze sobą wiele zagrożeń, czasami nieświadomych, których jesteśmy również uczestnikami” – mówi o. Janka.

„Posługa braci zakonnych w Kościele jest bardzo ważna. Może niezauważalna, ale jakże cenna i piękna – podkreśla o. dr Filemon Janka – Ojciec Święty św. Jan Paweł II mówił o życiu zakonnym, że ono jest kwiatem Ewangelii, sądzę, że ci bracia, którzy posługują na różnych niewidocznych stanowiskach, są takimi kwiatami, które pachną. Jest to posługa wyjątkowa, ale też wymagająca wyjątkowego poświęcenia, stąd pewnie kryzys powołań dotyczy w sposób szczególny tej sfery życia zakonnego”.

O godz. 11.00 Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył i homilię wygłosił o. dr Filemon Janka.

Jutro drugi dzień pielgrzymki. Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć ma abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda