Home WiadomościZ kraju Bydgoszcz: zakończył się Światowy Zjazd Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej

Bydgoszcz: zakończył się Światowy Zjazd Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej

Redakcja

„Jesteśmy dowodem i świadectwem nadziei” – mówił ustępujący przewodniczący międzynarodowy Yancarlos de Jesús Carrasco de los Santos. Bydgoszcz była gospodarzem Światowego Zjazdu Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej.

Podczas kilkudniowego wydarzenia, które odbywało się w formie zdalnej, wybrano nowy zarząd, a także ustalono kierunki działalności stowarzyszenia na kolejnych pięć lat.

– Z powodu bycia „dzieckiem Maryi” towarzyszy nam poczucie błogosławieństwa. Jest ono zarazem największą łaską, jaką możemy się cieszyć, należąc do grupy młodych, którzy służąc Chrystusowi i Jego Królestwu, otrzymują o wiele więcej – dodał Yancarlos de Jesús Carrasco de los Santos.

Zgromadzenie generalne wybrało nową przewodniczącą – Patricię Isabel Roppę Godoy pochodzącą z Peru.

– To piękne, że choć żyjemy w różnych zakątkach świata, łączy nas jeden duch i możemy się wzajemnie wspierać. Świadectwo życia członków Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, którzy pragną przejąć odpowiedzialność za wspólnotę, to wyraz ich szczerej miłości do Matki Bożej – podkreśliła Joanna Siejak, delegatka z Polski.

Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej zostało założone na życzenie Najświętszej Maryi Panny, które 18 lipca 1830 roku, podczas objawień w Paryżu, usłyszała św. Katarzyna Labouré.

Wspólnota pragnie iść z Maryją do Jezusa, realizując przy tym charyzmat św. Wincentego a Paulo, rozwijając ducha apostolskiego i służąc ubogim. W Polsce Wincentyńska Młodzież Maryjna gromadzi około tysiąca świeckich członków, którzy angażują się w życie Kościoła. Na czele Stowarzyszenia stoi zarząd, wybierany podczas zgromadzenia krajowego na trzyletnią kadencję.

– W samej Bydgoszczy brakowało fizycznej obecności młodych z różnych stron świata, którzy wypełniliby bazylikę św. Wincentego a Paulo wielokulturową mozaiką uśmiechniętych twarzy. Czuć było jednak ich modlitwę, jedność i ducha wspólnoty – dodał moderator wydarzenia ks. Maciej Musielak CM.

Wincentyńska Młodzież Maryjna ma nie tylko wymiar ogólnopolski, ale również międzynarodowy. Stowarzyszenie jest obecne aż w 62 krajach na świecie. Jego najwyższy organ to zgromadzenie generalne, zwoływane przez przewodniczącego międzynarodowego, raz na 5 lat. Uczestniczy w nim rada międzynarodowa, sekretariat oraz delegacje ze wszystkich krajów, w których funkcjonują wspólnoty WMM.

Czwarte zgromadzenie generalne odbywało się w 2015 roku w Salamance w Hiszpanii. Kolejne zaplanowano na 2020 rok w Polsce, a dokładnie w Bydgoszczy. Ze względu na ogólnoświatową sytuację związaną z pandemią zgromadzenie zostało przełożone na ten rok.

jm / Bydgoszcz

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda