Home WiadomościZ kraju CFD Kraków: Kościół odmładza się

CFD Kraków: Kościół odmładza się

Redakcja
W czasie rekolekcji „Jedność działania Ducha. Charyzmat i sakrament” w CFD w Krakowie (2-4 lutego 2018), abp Grzegorz Ryś zaproponował duchownym i osobom konsekrowanym lekturę listu Kongregacji Nauki Wiary „Iuvenescit Ecclesia”.

„Kościół odmładza się na mocy Ewangelii, a Duch Święty stale go odnawia, budując i prowadząc go ‘poprzez rozmaite dary hierarchiczne i charyzmatyczne’ (LG 4)” – to zdanie rozpoczynające dokument Kongregacji Nauki Wiary na temat relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi mogłoby zasygnalizować i streścić tematykę rekolekcji dla duchownych i osób konsekrowanych, które w dniach 2-4 lutego 2018 r. odbyły się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Prowadzący je abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, zaproponował uczestnikom, grupie ponad 170 osób, modlitwę i refleksję w oparciu o list KNW do biskupów Kościoła katolickiego „Iuvenescit Ecclesia”, który ukazał się w maju 2016 r.

***
Spotkanie rozpoczęło się w święto Ofiarowania Pańskiego. Pierwszym jego akordem była Msza święta z homilią, którą wygłosił Krzysztof Wons SDS, dyrektor CFD. Zwrócił uwagę na to, że dzięki posłuszeństwu Maryi i Józefa, zaczynają się spełniać obietnice Boga. „Oni wypełniają Prawo, są posłuszni, a Bóg to posłuszeństwo czyni miejscem błogosławieństwa i odsłania głębszy sens tego, czemu są posłuszni”. W centrum wydarzenia staje w ten sposób Osoba Jezusa, którego prowadzi każda litera Prawa.

„Maleńki Jezus, niesiony na rękach Maryi i Józefa, (…), jest tym samym Jezusem, który, gdy dorośnie, dokona oczyszczenia świątyni, a On sam stanie się Ofiarą i Arcykapłanem Nowego Przymierza. Dokonuje oczyszczenia naszej świątyni. Pozwoliliśmy Mu, aby nas konsekrował sobie i od tej pory oczyszcza dzień po dniu to miejsce, które ma być Jego świątynią, a którym jest nasze serce” – mówił salwatorianin.

Dyrektor CFD zacytował myśl św. Augustyna: „Chrystus Prawda jest w sercu Maryi. Chrystus Ciało jest w Jej łonie. Być w sercu, znaczy więcej niż być w łonie”, by dodać: „Oto sama istota naszego życia, życia konsekrowanego, ale także życia każdego prezbitera, który przyjął sakrament święceń: pokazywać światu Jezusa bardziej sercem niż ciałem, cokolwiek to oznacza; bardziej wewnętrznie niż zewnętrznie, bardziej duchowo niż materialnie. Uobecniać Go przez życie czyste, ubogie i posłuszne, jak Miriam i Józef”.

***
Dwie pierwsze rekolekcyjne konferencje w piątkowy wieczór, 2 lutego, wygłosił już abp Grzegorz Ryś, który jeszcze w południe celebrował Mszę św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w katedrze łódzkiej. Biblijnym punktem wyjścia uczynił Ezechielową wizję przywrócenia do życia wyschniętych kości (Ez 37, 1-14). Arcybiskup zachęcił obecnych duchownych i osoby konsekrowane, by odczytali to słowo osobiście, by przed Bogiem „odszyfrowali” te miejsca w swoim życiu, gdzie kiedyś Bóg był pierwszy i najważniejszy, a gdzie dziś jest śmierć, cmentarzysko; by zatrzymali się w miejscach zadawnionych problemów, sprawiających wrażenie nieodwracalności i w związku z tym kuszących do porzucenia wszelkiej nadziei, do rezygnacji.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski z mocą zwrócił uwagę na to, że z woli Boga pierwszym poleceniem skierowanym przez proroka do wyschniętych kości jest nakaz słuchania: „Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana!” (Ez 37, 4), nawiązujące do pierwszego przykazania: „Słuchaj, Izraelu, …” (Pwt 6, 4n). Sposobem bowiem na powstanie, nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale również w wymierzę wspólnotowym, jest słuchanie Boga. Nic innego, mówił metropolita łódzki, nie wyprowadzi nas ze stanu śmierci, jak słowo Boga. Bo wskrzesić, jak stworzyć, to kompetencja samego Boga.

Już w pierwszej konferencji przywołał również historię wejścia Jezusa Zmartwychwstałego do wieczernika, zamkniętego z obawy przez Żydami (J 20, 19-32). Sytuację zalęknionej wspólnoty rekolekcjonista porównał do skrajnej martwoty, a zamknięte drzwi wieczernika do płyty grobu, przez którą jednak Zmartwychwstały przechodzi, by dać uczniom ożywiającego ich Ducha Świętego: „Przyjmijcie Ducha Świętego…”. Rekolekcjonista zachęcał do wykorzystania czasu skupienia na lekturę w klimacie modlitwy i medytację słowa ożywianego przez Ducha Świętego, słowa pełnego mocy Ducha Świętego.

Podejmując zaproponowany temat „Jedność działania Ducha. Charyzmat i sakrament”, abp Grzegorz Ryś zaproponował lekturę wspomnianego wyżej dokumentu „Iuvenescit Ecclesia” na temat relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi dla życia i misji Kościoła. Wygłoszone konferencje zostały utrwalone przez Studio Katolik – www.katolik.tv – i są dostępne w formie nagrań mp3. Na stronie CFD w Krakowie są udostępniono również nagrania i teksty homilii wygłoszonych przez abpa Grzegorza Rysia (3-4 lutego 2018).

PSz

Więcej na:  www.cfd.salwatorianie.pl


Nagrania i teksty homilii, które w czasie rekolekcji wygłosili Krzysztof Wons SDS i abp Grzegorz Ryś
https://www.cfd.sds.pl/index.php?d=more,2613,131

Jedność działania Ducha. Charyzmat i sakrament (MP3) – abp Grzegorz Ryś
https://www.cfd.sds.pl/index.php?d=more,2615,131

http://sklep.katolik.tv/jednosc-dzialania-ducha–charyzmat-i-sakrament,435,818,produkt.html

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda