Home WiadomościZ kraju Chęciny: ponad 2,3 mln unijnego dofinansowania dla franciszkańskiego ośrodka uzależnień ”San Damiano”

Chęciny: ponad 2,3 mln unijnego dofinansowania dla franciszkańskiego ośrodka uzależnień ”San Damiano”

Redakcja

Z przeznaczeniem na termomodernizację dwóch budynków i instalację odnawialnych źródeł energii – franciszkański Ośrodek Leczenia Uzależnień „San Damiano” w Chęcinach otrzymał ponad 2,3 mln zł unijnego dofinansowania na realizację zadania.

Umowę w tej sprawie podpisali dziś w klasztorze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chęcinach marszałek Andrzej Bętkowski i gwardian klasztoru o. Janusz Łazarczyk.

Zakres prac zaplanowanych w ramach projektu realizowanego przez ojców franciszkanów obejmuje termomodernizację (w tym zastosowanie OZE jako źródła ciepła oraz na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej) dwóch budynków Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach. W budynkach mieszczą się: Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano” oraz Hostel dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych RIVOTORTO.

Wartość projektu, który realizować będzie klasztor to 2 mln 737 tys. zł, z czego wkład Unii Europejskiej zamknął się w kwocie 2 mln 326 tys. zł, zaś dofinansowanie z budżetu państwa to 273 tys. zł. W rezultacie realizacji projektu nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych, efektem będą również oszczędności energii cieplnej i elektrycznej.

– Zwiększenie efektywności energetycznej budynków, a przez to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to jeden z priorytetów europejskiej polityki klimatyczno – energetycznej. W ramach kończącej się perspektywy unijnej podpisaliśmy już 102 umowy na takie przedsięwzięcia – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. I dodał, że nie ma wątpliwości, iż warto z funduszy unijnych wspierać projekty, jak ten franciszkański – które wpisują się w działania służące ekologii.

Działalność franciszkanów w Chęcinach skierowana do osób wymagających terapii uzależnień, pod wspólnym szyldem ośrodka „San Damiano”, trwa od blisko 17 lat. W praktyce wyraża się poprzez realizowany na miejscu Projekt „Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień”, którego celem jest szeroko rozumiana profilaktyka uzależnień oraz udzielanie profesjonalnej pomocy osobom zagrożonym, uzależnionym oraz rodzinom. Korzystają z tej oferty ludzie z całej Polski.

Cel realizowany jest poprzez prowadzoną przez Klasztor Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) działalność leczniczą.

Ośrodek „San Damiano” prowadzony przez klasztor powstał 1 kwietnia 2004 r. z inicjatywy Zakonu Franciszkanów oraz osób duchownych i świeckich zaangażowanych w pomoc ludziom uzależnionym. Stanowi część działalności, prowadzonej przez Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Chęcinach.

dziar / Chęciny
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda