Home WiadomościZ kraju Chodzi o sprawę najwyższej wagi. Archidiecezjalne rekolekcje dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Chodzi o sprawę najwyższej wagi. Archidiecezjalne rekolekcje dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Redakcja

– Chodzi o sprawę najwyższej wagi, bo chodzi o ratowanie tych, którzy są najbardziej bezbronni, którzy sami nie mogą się obronić ani słowem ani czynem ani nawet płaczem. Chodzi o pomoc dzieciom, które są zagrożone zabiciem w łonie matki – mówił o. Konrad Cholewa OFM kustosz Sanktuarium Maryjno-Pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas Archidiecezjalnych Rekolekcji Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Kapłan wyjaśnił, że Duchowa Adopcja stanowi duchową opiekę wyrażoną osobistą modlitwą o ocalenie życia jednego dziecka wybranego przez samego Boga. Podkreślił, że nie przypadkowo duchowa adopcja zaczyna się 25 marca, czyli w dniu, w którym Kościół wspomina tajemnicę zwiastowania.
– To Dziecię, które poczęło się w łonie Maryi Dziewicy także od samego początku było narażone na niepewność, na niebezpieczeństwo, na działanie złowrogich sił.

Następnie rekolekcjonista przywołał fragment Apokalipsy, opisujący niewiastę, która ma porodzić dziecko i smoka, który czeka, by je porwać. Podkreślił, że w tym obrazie smok symbolizuje szatana a dziecko jest symbolem każdego nowego życia.
– Jak dobrze wiemy, tamta walka została przez szatana przegrana, ale ten smok od zarania dziejów nieustannie próbuje wyrwać z ludzkiego serca poczucie wdzięczności i szacunku wobec tego pierwotnego niezwykłego i fundamentalnego daru Bożego jakim jest życie ludzkie.

Kapłan zaznaczył, że dzisiaj ta walka staje się coraz bardziej otwarta i dlatego trzeba stanąć do niej ze wzmożoną mocą poprzez modlitwę, wyrzeczenie i ofiarę Duchowej Adopcji. Walka z siłami zła będzie trwała  długo i wymaga zaangażowania każdego z nas.
– Skoro dziecko jest pod sercem matki, to nawet jeśli nie jest w sercu matki i ojca to, jak mówi papież Franciszek, było i jest w sercu Boga od zawsze. Skoro się poczęło to jest chciane przez Boga od początku stworzenia. On jest dawcą życia i tylko On może je przerwać.

Na zakończenie homilii o. Cholewa przywołał słowa Jana Pawła II z 1979 roku, w których papież wzywał do walki o to, by każdemu człowiekowi dano prawo do urodzenia się.
– Głośmy Ewangelię życia, podejmując dzieło duchowej adopcji dzieci, które są zagrożone. Dziękujmy dobremu Bogu za dar macierzyństwa, otoczmy naszą modlitwą rodziców i wszystkie matki a szczególnie te, które nie boją się wydać na świat dziecka i wychować je nawet bez udziału ojca.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą to dziewięciomiesięczna modlitwa w intencji jednego wybranego przez Boga dziecka, które rozwija się w łonie matka, ale które jest zagrożone aborcją. Codzienna modlitwa Duchowej Adopcji rozpoczyna się 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i trwa do świąt Bożego Narodzenia.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Za: diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda