Home WiadomościZ kraju Chór i orkiestra z Boliwii w Polsce

Chór i orkiestra z Boliwii w Polsce

Redakcja

Na zaproszenie werbistów z Polskiej Prowincji SVD w dniach 21-27 października gości w Polsce chór i orkiestra Palmarito & Urubichá z Boliwii pod dyrekcją o. prof. Piotra Nawrota SVD. Artyści goszczą w Polsce z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego 2019.

Koncerty zaplanowano w kilku miejscach w Warszawie, między innymi podczas sympozjum na UKSW z okazji 100. rocznicy istnienia Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie, a także w podwarszawskich Michałowicach, Jastrzębiu-Zdroju i Nysie.

Program, który zostanie zaprezentowany w Polsce pochodzi z dwóch tradycji muzycznych: misyjnej, wywodzącej się jeszcze w okresu XVII i XVIII wiecznych jezuickich redukcji misyjnych oraz własnej. Obie przenikają się wzajemnie, bez napięć czy dominacji jednej nad drugą.

Artyści, którzy staną na scenie, pochodzą z dwóch wiosek misyjnych w Boliwii: Urubichá, zamieszkiwaną przez Indian Guarayos oraz Palmarito/Santa Rosa, gdzie mieszkają Indianie Guaraní. Uczyli się muzyki w szkołach misyjnych, u profesorów ich własnej narodowości. Wykonują muzykę barokową, a także muzykę autochtoniczną.

W Urubichá, jednej z najbardziej muzykalnych wiosek na świecie, przynajmniej jeden na czterech mieszkańców czyta muzykę, gra na instrumencie muzycznym i śpiewa w chórze. Mimo że wioska liczy około 6 tys. mieszkańców, jest tam orkiestra wyposażona we wszystkie instrumenty muzyczne, wymagane do rangi dużej orkiestry symfonicznej. Wiele produkcji muzycznych w wiosce prezentuje chór i orkiestra złożone z ponad 150 artystów. Liczne instrumenty, na których grają, zostały wykonane przez miejscowych lutników. W Urubichá do dziś produkuje się barokowe instrumenty strunowe, a także instrumenty autochtoniczne.

O. prof. Piotr Nawrot SVD, dyrektor artystyczny chóru i orkiestry Palmarito & Urubichá, jest jednym z najbardziej znanych na świecie znawców muzyki baroku misyjnego Ameryki Łacińskiej. Od 1991 roku zajmuje się rekonstrukcją zachowanych utworów pochodzących z dawnych redukcji jezuickich i promocją muzyki barokowej Indian południowoamerykańskich na świecie.

Artyści z Boliwii przyjechali do Europy z okazji odbywającego się w Rzymie Synodu Amazońskiego. W sobotę 19  października wystąpili z koncertem w Auli Pawła VI, a w niedzielę, 20 października, w Bazylice św. Piotra ubogacili liturgię z okazji Światowego Dnia Misyjnego (zob. TUTAJ).

Więcej na: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda