Home WiadomościZ kraju Chorał dla Matki Bożej

Chorał dla Matki Bożej

Redakcja

Chorał gregoriański i średniowieczne pieśni maryjne uświetnią wigilię odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Liturgię poprowadzi dominikanin.

14 sierpnia o godz. 18.30 w krakowskiej świątyni rozpocznie się msza święta na rozpoczęcie obchodzonej nazajutrz jednej z największych uroczystości kościelnych. Liturgię odprawi prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Tomasz Grabowski.

„Będzie to pierwsza od wielu lat próba rekonstrukcji tej prastarej modlitwy Kościoła w przepięknej krakowskiej farze, w której z nową mocą zabrzmi chorał gregoriański oraz śpiewy dawne ku czci Maryi Panny” – zapowiada Paweł Kisiel, kantor Bazyliki Mariackiej i jeden z organizatorów wydarzenia.

Podczas mszy zabrzmi chorał gregoriański oraz dawne śpiewy ku czci Maryi Panny, wzorowane na historycznej interpretacji rytmicznej Hieronima z Moraw, dominikanina żyjącego w połowie XIII wieku w Paryżu. Po mszy odśpiewane zostaną nieszpory.

Celebrację uświetni śpiew męskiej Schola Cantorum Minorum Chosoviensis. W liturgię będzie mógł się włączyć także każdy z jej uczestników poprzez śpiew wybranych fragmentów psalmów.

„Mamy nadzieję, że ta wieczorna modlitwa, w całości śpiewana, będzie pięknym, ale także godnym przygotowaniem do świętowania jednej z najważniejszych uroczystości maryjnych – wzięcia Maryi z ciałem i duszą do nieba” – dodaje Paweł Kisiel.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda