Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy: Jasnogórskie Czuwanie Czytelników „Miłujcie się!”

Chrystusowcy: Jasnogórskie Czuwanie Czytelników „Miłujcie się!”

Redakcja

jasnagora.comJasnogórskie Czuwanie Czytelników „Miłujcie się!” odbyło się w sanktuarium w sobotę, 27 czerwca.

Pielgrzymka zgromadziła redaktorów, czytelników i kolporterów pisma „Miłujcie się!”, osoby zrzeszone w Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc – w sumie kilkaset osób. 

Czasopismo „Miłujcie się!” to katolicki dwumiesięcznik ewangelizacyjny. Pismo skierowane jest szczególnie do młodzieży i rodzin. Wydaje je Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.

„W tej chwili bardzo duże jest zapotrzebowanie na Słowo Boże, coraz większe – podkreśla Mirosław Rucki, zastępca redaktora naczelnego „Miłujcie się!” – Jest tak, że młodzież jakby przestaje być przywiązana do Kościoła, do tradycji, więc musimy coraz więcej wysiłku wkładać, żeby dotrzeć do młodzieży. Niektóre takie katechizmowe sformułowania nie docierają do ich umysłów, bo oni bardziej żyją w świecie wirtualnym. Trzeba szukać sposobów dotarcia do nich, do ich sposobu myślenia. Poza tym coraz to nowsze wyznania, nowe kraje, nowe osoby, nowi współpracownicy – jest tego coraz więcej. Wydajemy też książki, coraz więcej mamy ciekawych propozycji. Tak po ludzku nie dalibyśmy rady. My widzimy, że to, że się rozwijamy, to jest dzieło Boże, i dlatego Bogu dziękujemy, że chce się nami posługiwać”.

Dwumiesięcznik „Miłujcie się!” obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Dociera do prawie wszystkich zakątków świata. Czasopismo wydawane jest w 22 językach. Polskie wydanie drukowane jest w nakładzie 180 tys. egz., z czego około jednej piątej trafia do środowisk polskich za granicą.

„Ostatnie nasze wersje to język arabski i francuski – mówi red. Mirosław Rucki – Staramy się wspierać naszych braci, arabskojęzycznych chrześcijan, którzy mają bardzo trudną sytuację w Libanie, Syrii, Iraku, na Bliskim Wschodzie. Z francuskim numerem startujemy oczywiście do Francji, ale też w dużej mierze to jest Afryka francuskojęzyczna – w Ruandzie, jak wydaliśmy pierwszy numer, to ci ludzie byli pełni zachwytu, bo po raz pierwszy trzymali w rękach czasopismo katolickie w języku, który mogli zrozumieć, to była dla nich taka mocna dawka nadziei i wsparcia. Wysyłamy w tych różnych językach czasopismo do ponad 120 krajów”.

Wokół redakcji dwumiesięcznika skupia się wspólnota, gromadząca ludzi młodych, pragnących zachować czystość przedmałżeńską oraz wolność od nałogów (zwłaszcza od narkomanii, alkoholizmu i nikotynynizmu) – Ruch Czystych Serc. Z inicjatywy redakcji powstał też Ruch Czystych Serc Małżeństw, zrzeszający małżeństwa, pragnące żyć według zasad Ewangelii. Pismo „Miłujcie się!” propaguje także Ruch Wiernych Serc – krucjatę modlitwy w intencji małżeństw zagrożonych rozpadem, duchową adopcję dziecka poczętego i dzieło modlitwy za kapłanów, tzw. margaretkę.

Pielgrzymka rozpoczęła się po południu w bazylice jasnogórskiej. Mszy św. o godz. 15.15 przewodniczył o. Franciszek Mainka, franciszkanin. Wszystkich zebranych witał w imieniu Jasnej Góry o. Albert Szustak, paulin. „Witam was wszystkich którzy przybywacie, aby swoje zawierzenie złożyć w Niepokalanym Sercu Maryi Królowej Polski” – powiedział o. Szustak.

Mszę św. koncelebrował redaktor naczelny pisma „Miłujcie się!” ks. Mieczysław Piotrkowski, chrystusowiec. „Przychodzimy do domu naszej Matki, to ona jest tą główną inspiratorką, i można powiedzieć, główną redaktorką naczelną tego czasopisma – mówił na początku Mszy św. ks. Mieczysław Piotrowski – Fakt, że to pismo wychodzi już w 22 wersjach językowych, to jest dzieło Boże, to nie jest dzieło ludzkie. I przychodzimy po to, aby zawierzyć na nowo, zawierzyć siebie i całe to dzieło, to narzędzie ewangelizacji Polski i świata, Jezusowi w Niepokalanym Sercu Maryi. Zawierzamy ponownie, żeby nas, odpowiedzialnych za to narzędzie, Pan Jezus dzisiaj oczyścił, umocnił, i dał nam wszystkie dary Ducha Świętego, które są potrzebne do tego, żeby poprzez to pismo prawda, radosna prawda o Jezusie Chrystusie, o Ewangelii dotarła w najdalsze zakątki świata”.

Podczas Mszy św. miał miejsce Akt Zawierzenia Matce Bożej, który wypowiedział ks. Mieczysław Piotrowski.

Akt Zawierzenia poprzedziło słowo i świadectwo Marii Emanuel Dziemian, przełożonej Bractwa Najśw. Maryi Panny na Jasnej Górze, która zachęcała pielgrzymów do indywidualnego zawierzenia się Matce Bożej. Akt taki można złożyć na Jasnej Górze w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

W programie pielgrzymki zaplanowano świadectwa, dobrą muzykę i modlitwę we wspólnocie. W trakcie czuwania, trwającego przez całe popołudnie i noc (w Sali o. Kordeckiego i w Kaplicy Matki Bożej) zaplanowano wystąpienia prelegentów, a będą to: s. Joanna Andruszczyszyna ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów; prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – historyk, pracownik Instytutu Historii PAN; ks. Marek Bałwas – duszpasterz młodzieży, opiekun grupy osób niepełnosprawnych z diec. włocławskiej; ks. Mieczysław Piotrowski TChr – redaktor naczelny czasopisma „Miłujcie się!”. Spotkanie animuje zespół Lumen z Poznania.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda