Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy: Konsekracja ołtarza i poświęcenie figury Matki Bożej we Władysławowie

Chrystusowcy: Konsekracja ołtarza i poświęcenie figury Matki Bożej we Władysławowie

Redakcja

W parafii we Władysławowie uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP AD 2021 przejdzie do historii: otóż by zaznaczyć i uczcić 60-lecie konsekracji kościoła parafialnego 8 grudnia 2021 r. zostały uroczyście poświęcone nowy ołtarz w świątyni oraz figura Matki Bożej Wniebowziętej, Królowej Polskiego Morza i Wychodźstwa. Tych aktów dokonał metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda SAC, który przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił kazanie. Dodajmy, że z racji dosyć niedawno podjętej posługi pasterskiej w archidiecezji gdańskiej była to jego pierwsza wizyta w naszej nadmorskiej parafii.

W wygłoszonym słowie przypomniał rolę Maryi w historii zbawienia oraz o naszym powołaniu do świętości, które wybrzmiewa w odczytywanym tego dnia drugim czytaniu (zob. Ef 1,3-6.11-12). Pawłowe słowa o naszym wybraniu w Jezusie Chrystusie, byśmy byli święci i nieskalani (por. Ef 1,4) wraz z maryjnymi przywilejami Jej niepokalanego poczęcia i wniebowzięcia stanowią wezwanie, by to powołanie nieustannie podejmować, biorąc za ideał, wzór oraz wspomożycielkę i opiekunkę Maryję. Może wydawać się to trudne, może niezrozumiałe, ale gdy powierzymy się Panu Bogu: On na pewno dopomoże i udzieli swojej łaski, tak, jak obdarowana, przepełnioną nią została Maryja (por. Łk 1,28). Wielką pomocą w dokonywaniu właściwych wyborów na drogach życia jest nasze uczestnictwo w Eucharystii, albowiem przyjmujemy z ołtarza samego Boga, który pragnie nas przepełniać swoją obecnością i miłością. I dlatego poświęcamy ołtarz, by był miejscem składania i naszego jednoczenia się z Przenajświętszą Ofiarą Jezusa Chrystusa.

Dlatego do tego ważnego wydarzenia parafianie przygotowywali się dosyć długo: przez uczestnictwo w ponad miesięcznych rekolekcjach «Oddanie 33», których zwieńczeniem było podpisanie i złożenie na ręce ks. Arcybiskupa Aktu poświęcenia się Maryi w dniu uroczystości Jej Niepokalanego Poczęcia. Ponadto wzięli liczny udział, zachowując obostrzenia sanitarne, w wieczornej celebracji Mszy Świętej, konsekracji ołtarza i poświęceniu maryjnej statuy oraz bardzo się w nie zaangażowali: radni parafialni oraz ich rodziny odczytywali mszalne czytania i wezwania modlitwy powszechnej, przynieśli dary w procesji, a także wraz z miejscowym proboszczem ks. Markiem Jarząbkiem SChr powitali i podziękowali wszystkim za przybycie i włączenie się w to parafialne święto. Za całość liturgicznej celebracji odpowiedzialny był zaprzyjaźniony z parafią liturgista, ks. Tomasz Gwizdek. Oprawę muzyczną stanowił parafialny chór «Stella Maris» dyrygowany przez organistę p. Marka Guza.

Na środowe uroczystości przybyli chrystusowcy z wielu placówek duszpasterskich z kraju i zagranicy na czele z wikariuszem generalnym zgromadzenia, ks. Bogusławem Burgatem SChr, a pośród nich znaleźli się dawni duszpasterze władysławowskiej parafii oraz ci, którzy w niej wzrastali. W uroczystościach uczestniczyli również kapłani z Dekanatu Morskiego z jego dziekanem oraz siostry misjonarki z wikarią generalną s. Alicją Wenc MChR. Wszystkich przybyłych wraz z delegacją parafian powitał proboszcz parafii, który nakreślił zarys historii parafii oraz posługi kapłanów diecezjalnych i chrystusowców

ks. Mateusz Socha SChr

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda