Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy na Dniach Skupienia słuchają o ochronie dzieci i młodzieży

Chrystusowcy na Dniach Skupienia słuchają o ochronie dzieci i młodzieży

Redakcja

Adwentowe Dni Skupienia dla francuskiej prowincji Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej prowadzi ks. Wojciech Rzeszowski, terapeuta będący delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji gnieźnieńskiej.

Poza tematami dotyczącymi okresu liturgicznego, podzieli się z chrystusowcami osobistym doświadczeniem, wypracowanymi zasadami prewencji oraz tym jak reagować na przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Na zaproszenie prowincjała księży chrystusowców we Francji, ks. Zbigniewa Wcisło TChr, ks. dr Wojciech Rzeszowski prowadzi w La Ferté sous Jouarre we Francji Adwentowe Dni Skupienia dla księży Prowincji Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Kapłan jest dyrektorem Centrum Formacyjno-Edukacyjnego w Gnieźnie, współpracownikiem Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie, teologiem i psychoterapeutą. Dni skupienia trwają od 16 do 18 grudnia br., poza modlitwą oraz tematyką typowo adwentową, sporo miejsca poświecono ochronie dzieci i młodzieży w pracy duszpasterskiej.

– Księża zapoznali się z szeroko rozumianą problematyką wykorzystania seksualnego wobec małoletnich oraz zasadami prewencji pozwalającej na budowanie bezpiecznej przestrzeni duszpasterskiej w Kościele – mówi w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Wcisło TChr.

Prowincjał powiedział, że francuskich chrystusowców obowiązują ogólnozakonne zasady w kwestii ochrony dzieci i młodzieży, dodatkowo każdy z duszpasterzy w ramach diecezji, w której posługuje, bierze udział w spotkaniach formacyjnych poruszających tę tematykę (np. diecezje we Francji Arras, Saint-Denis czy w Hiszpanii – Getafe).

– Zarówno Kościół w Polsce jak i we Francji czy Hiszpanii zmaga się z problemem wykorzystywania seksualnego wobec dzieci. Kościół prowadzi otwarty i szeroko rozumiany dialog z ludźmi, mający na celu zmierzenie się z tym problemem, naprawianiem wyrządzonych krzywd – dodaje ks. Wcisło.

W adwentowych dniach skupienia uczestniczą wszyscy współbracia z francuskiej prowincji, razem z prowadzącym 27 osób. Dziewiętnastu chrystusowców posługuje we Francji, 6 w Hiszpanii i jeden w Sanktuarium MB w Fatimie w Portugalii. “Jako Zgromadzenie Zakonne posługujemy wśród Polaków zamieszkujących poza granicami Polski. Chrystusowcy w sposób bardzo ofiarny posługują Polonii, ale również aktywnie pracują w lokalnym duszpasterstwie w Kościele zachodnim” – wyjaśnia prowincjał francuskich chrystusowców.

Posługa dla Polonii zagranicznej we Francji jest sprawowana przez księży chrystusowców od 1936 roku, a w Hiszpanii od ponad 20 lat. Od września 2018 roku jeden z księży pracuje jako kapelan Polaków w Sanktuarium MB w Fatimie.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda