Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy na IV Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy

Chrystusowcy na IV Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy

Redakcja

W dniach 24-26 sierpnia br. w Warszawie i Pułtusku odbyło się spotkanie ponad 260 delegatów środowisk polonijnych i polskich z 44 krajów. Hasłem tegorocznego Zjazdu były słowa bł. Jana Pawła II: „…by czuć się Polakiem”, nawiązujące do spotkania przedstawicieli Polaków ze Wschodu, z Zachodu i z kraju w Rzymie, w październiku 1990 r. i audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II.

Delegaci reprezentowali takie organizacje jak: Kongres Polonii Amerykańskiej, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie, Kongres Polaków w Rosji, Konwent Organizacji Polskich w Niemczech, Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL. W Zjeździe uczestniczyło ponad 30 dziennikarzy z największych mediów polonijnych na świecie, a także osoby promujące polską kulturę za granicą i 36 duszpasterzy polonijnych z Ameryki Północnej, Anglii, Niemiec, Szwecji, Włoch, Rumunii, Mołdowy, Ukrainy, Białorusi, Rosji.

Towarzystwo Chrystusowe reprezentowali na Zjeździe: ks. Krzysztof Tyliszczak – kanclerz PMK w Anglii i Walii, ks. Andrzej Węgrzyn z Hiszpanii, ks. Krzysztof Kuryłowicz z Łotwy, ks. Leszek Kryża – dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP i ks. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, który reprezentował także nieobecnego biskupa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Ks. Wójcik wygłosił w Sejmie referat: „Panorama duszpasterstwa emigracyjnego w świecie” podczas obrad Komisji ds. Duszpasterstwa poza Granicami Kraju. „Duszpasterstwo polskie na Wschodzie” przedstawił ks. Leszek Kryża, a rektor PMK w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek przybliżył „Polskie Misje Katolickie w Europie Zachodniej i ich działalność.”

Podczas uroczystej Eucharystii 24 sierpnia o godz. 10.00 w archikatedrze warszawskiej, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk z aprobatą zauważył, że IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy rozpoczął się od modlitwy.  „Nie wstydźmy się modlitwy! Świeckość państwa nie polega na tym, żeby się nie modlić […]. Dziś w Polsce lansuje się model świeckości, polegający na tym, że modlitwę i duchownych spycha się na peryferie”. Ksiądz Prymas przypomniał, jak bardzo Jan Paweł II apelował do Polonii, żeby zachowała pamięć o swoich korzeniach i uważała Kościół za swą duchową Ojczyznę. Zapewnił też, że Kościół w Polsce stara się czuwać nad życiem duchowym emigracji.

Na Zamku Królewskim z uczestnikami Zjazdu spotkał się Prezydent Polski i Marszałek Senatu, a po południu – przed warszawskim Domem Polonii – Prymas Polski dokonał otwarcia wystawy fotografii Grzegorza Gałązki pt. „…by czuć się Polakiem”.

Więcej informacji na stronie http://zjazdpolonii.pl. Zapraszamy także na stronę Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Kilka zdjęć tutaj.

ks. Wiesław Wójcik TChr

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda