Home WiadomościZ kraju CMWP SDP wspiera sprzeciw sióstr elżbietanek z Poznania wobec tekstów „Gazety Wyborczej”

CMWP SDP wspiera sprzeciw sióstr elżbietanek z Poznania wobec tekstów „Gazety Wyborczej”

Redakcja

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wystosowało oświadczenie wspierające sprzeciw sióstr elżbietanek z Poznania wobec zniesławiających je tekstów red. Piotra Żytnickiego, opublikowanych w „Gazecie Wyborczej”. Zakonnice wystosowały list otwarty w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

„W ocenie CMWP SDP artykuły [red. Piotra Żytnickiego] wyczerpują znamiona przestępstwa z art. 212 kk, ponieważ „pomawiają […] grupę osób o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego rodzaju działalności”, a jeżeli sprawca dopuszcza się ww. czynu za pomocą środków masowego komunikowania, „podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez dr Jolantę Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

„Redakcja powinna za to przeprosić, bo nic nie uprawnia red. Piotra Żytnickiego do tak krzywdzącego opisu życia sióstr elżbietanek, przedstawiającego zakonnice jako bezwolne istoty. Artykuły naruszają dobra osobiste zarówno Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, jak i – poprzez uogólnienia – każdej z jego przedstawicielek” – mówi KAI dr Jolanta Hajdasz.

Ze względu na to, że zakonnice zapowiedziały, że nie będą dociekać swoich praw przed polskim wymiarem sprawiedliwości, CMWP SDP apeluje do autora artykułu oraz jego przełożonych o przeproszenie sióstr zakonnych oraz zwraca uwagę na brak rzetelnego przedstawienia tematu.

„Podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawo opinii publicznej do jej poznania, takie są zasady Światowej Karty Etyki Dziennikarskiej, przyjętej 12 czerwca 2019 r., podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej” – przypomina dyrektor CMWP SDP.

„Spełniając ten obowiązek, dziennikarz powinien zawsze przestrzegać zasady rzetelności w zbieraniu i publikowaniu informacji i nie wolno mu wykorzystywać wolności prasy dla partykularnych korzyści” – podkreśla dr Hajdasz.

Trzy siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu 6 listopada br. wystosowały list otwarty do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym wyraziły swój sprzeciw wobec tekstu red. Piotra Żytnickiego, opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” 4 listopada pt. „Gejowska rozwiązłość na Netfliksie, czyli jak abp Gądecki zawraca młodych do Kościoła”.

Jego autor napisał o polskich biskupach: „żyją w pałacach, w których siostry zakonne pracują jako służące. Jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone”. Opinie krzywdzące siostry zakonne zostały powtórzone w artykule – odpowiedzi na list sióstr zatytułowany „Siostry zakonne atakują “Wyborczą”: Nie jesteśmy służącymi abp. Gądeckiego”. Ale fakty są inne”, który ukazał się na portalu poznan.wyborcza.pl 8 listopada br.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda