Home WiadomościZ kraju COVID-19 – wieści

COVID-19 – wieści

Redakcja

Coraz więcej zachorowań na COVID-19 wśród krakowskich kapucynów

Tydzień temu Zakon Braci Mniejszych Kapucynów poinformował o pierwszych czterech przypadkach zachorowań na COVID-19, które nastąpiły po 30. Kapitule Prowincjalnej, obradującej na przełomie września i października. Obecnie coraz więcej zakonników otrzymuje dodatni wynik testu na koronawirusa.

„W ostatnich dniach w kilku naszych domach zakonnych pojawiły się kolejne przypadki zachorowań na koronawirusa. Od kilku dni jeden z braci, który przechodzi chorobę w sposób ciężki, jest hospitalizowany” – poinformowano na stronie www.kapucyni.pl.

Dla bezpieczeństwa wiernych działalność duszpasterska w parafiach, gdzie mogłoby istnieć ryzyko zakażenia, została wstrzymana. Bracia chorzy mieszkają w bezpiecznych i odizolowanych częściach naszych domów zakonnych.

Od samego początku epidemii sytuację w Prowincji Krakowskiej monitoruje zespół braci zwany Grupą Zarządzania Kryzysowego, z którym wszyscy bracia są w stałym kontakcie. Umożliwia ona przepływ informacji między wspólnotami i natychmiastowe podejmowanie decyzji. „Bracia w niej posługujący, będąc w kontakcie z chorymi oraz lekarzami POZ, monitorują sytuację i koordynują działania mające na celu zatrzymanie kolejnych zakażeń” – wyjaśniają zakonnicy.

„Bardzo prosimy o modlitwę o zdrowie dla chorych współbraci i całej naszej wspólnoty braterskiej” – apelują kapucyni.

Za: www.ekai.pl


Franciszkanie z Panewnik objęci kwarantanną

Jeden z braci zmarł na COVID-19, inny jest chory. Wspólnota braci franciszkanów z Katowic-Panewnik decyzją sanepidu została objęta kwarantanną. Bazylika i klasztor pozostaną zamknięte do odwołania.

Sanepid podjął tę decyzję w sobotę 17 października. Nieczynne są też kancelaria i dom parafialny. Spotkania grup i wspólnot parafialnych zostały odwołane.

Na COVID-19 zmarł ojciec Cezary Domogała, który przez 34 lata pracował na misjach w Boliwii. Był proboszczem m.in. w słynnych pojezuickich redukcjach. Wrócił stamtąd do Katowic-Panewnik ze względu na problemy ze zdrowiem – chorował na serce. Termin jego pogrzebu, który początkowo miał odbyć się w poniedziałek, został przełożony na czas nieokreślony. O pracy misyjnej ojca Cezarego pisaliśmy w tekstach “Żodnego pio-pio ni ma” i “Ślązok z Boliwii“.

Kolejny brat, który jest chory na COVID-19, jest w dość dobrym stanie. Przebywa w klasztorze. Zachorował już przed tygodniem, ale nie wiedział, że przyczyną jego złego samopoczucia jest koronawirus. Objawy wskazywały raczej na zwykłą grypę.

Większość franciszkanów czeka obecnie na wyniki testów.

Wszystkie zamówione Msze święte będą odprawiane na bieżąco bez udziału wiernych. – W bazylice miały się odbyć także I komunie święte i chrzty. Przełożenie ich byłoby kłopotem dla parafian, którzy mają już zamówione sale, dlatego poprosiliśmy innych księży, żeby poprowadzili je w kaplicy sióstr służebniczek, po drugiej stronie drogi – mówi ojciec Alan Rusek, proboszcz z Panewnik.

Za: www.katowice.gosc.pl


Wspólnota Krwi Chrystusa z diecezji płockiej modli się o ustanie pandemii

Wierni świeccy, którzy należą do Wspólnoty Krwi Chrystusa w diecezji płockiej, podjęli dzieło codziennej modlitwy o oddalenie pandemii, za chorych, których dotknął Covid-19 oraz za służby medyczne, które pomagają chorym. – Ufamy, że Krew Chrystusa nas uchroni – mówi Danuta Ilińska, animatorka diecezjalna tejże wspólnoty.

Członkowie Wspólnoty Krwi Chrystusa w diecezji płockiej od 15 października modlą się o ustanie pandemii koronawirusa Sars-Cov-2. Każdego dnia odmawiają w tej intencji Nowennę do Przenajdroższej Krwi Chrystusa oraz modlitwę do św. Kaspra de Bufalo, w której zawarte są m.in. słowa „Wszyscy jesteśmy chorymi w wielkim szpitalu świata”.

„Przyszły takie czasy, że boimy się wychodzić z domu. Dlatego też postanowiliśmy rozpocząć systematyczną, codzienną modlitwę o ustanie pandemii. Modlimy się także za personel medyczny, który pomaga chorym, ale też za zmarłych z powodu koronawirusa. Ufamy, że Krew Chrystusa uchroni nas od tego, co najgorsze. ” – mówi Danuta Ilińska, animatorka diecezjalna Wspólnoty Krwi Chrystusa.

Wspólnota Krwi Chrystusa w diecezji płockiej już po raz trzeci podejmuje modlitewną akcję w związku z pandemią koronawirusa. Najpierw, w marcu, modlili się po raz pierwszy o ustanie pandemii, od maja do końca lipca codziennie dziękowali za to, że ich modlitwy zostały wysłuchane. Obecnie widzą potrzebę po raz kolejny zwrócić się do Boga za wstawiennictwem św. Kaspra de Bufalo o oddalenie zarazy.

Wspólnota Krwi Chrystusa, zwana w skrócie WKC, jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, działającym w oparciu o przepisy prawa kanonicznego i na podstawie własnego statutu. Została powołana i działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie Statutu Generalnego Unione Sanguis Christi zatwierdzonego przez Papieską Radę ds. Świeckich dnia 24 maja 1988 r. W Polsce istnieje od 1981 r. Funkcjonuje jako ruch katolicki, stowarzyszony w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich.

Wspólnota Krwi Chrystusa na terenie Regionu Polskiego działa pod kierownictwem i odpowiedzialnością Misjonarzy Krwi Chrystusa (CPPS). Siedzibą Wspólnoty Krwi Chrystusa jest Częstochowa. Znakiem Wspólnoty Krwi Chrystusa jest krzyż grecki z czerwonym okrągłym polem w centrum.

Motywem przewodnim życia członków Wspólnoty jest Krew Chrystusa, która jest wyrazem tajemnicy paschalnej i obrazuje nieskończoną miłość Boga do człowieka. Przez jej pryzmat chcemy spoglądać na świat i drugiego człowieka. Polem misji – głoszenia przesłania miłości Boga – jest własna miejscowość, parafia, rodzina, miejsce pracy, szkoła. Głównym celem Wspólnoty jest przede wszystkim osobiste uświęcenie członków poprzez formację i życie w duchowości Krwi Chrystusa.

Protoplastą wspólnoty jest Kasper de Bufalo (1786-1837) – włoski ksiądz, założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa, święty Kościoła katolickiego. Po odbyciu studiów teologicznych w Rzymie został kapelanem i kanonikiem kościoła św. Marka. Miał zamiar wyjechać na misje, ale papież Pius VII nie zgodził się na jego wyjazd i powierzył mu prowadzenie misji ludowych we Włoszech. Czasy wojen napoleońskich spędził na wygnaniu w północnej Italii i na Korsyce po tym, jak odmówił przysięgi konstytucyjnej. Po upadku cesarstwa wrócił do Rzymu, gdzie głosił misje ludowe z taką gorliwością, że określono je jako „wielkie duchowe trzęsienia ziemi”. Z myślą o tej formie duszpasterskiego oddziaływania założył kongregację męską i żeńską. Zmarł podczas epidemii cholery w 1837 r. Przy jego łożu śmierci przebywali dwaj kapłani: sługa Boży Jan Merlini i św. Wincenty Pallotti, który wysłuchał jego ostatniej spowiedzi. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 28 grudnia, w kalendarzu zgromadzenia przypada na 21 października.

W diecezji płockiej Wspólnota Krwi Chrystusa działa w ośmiu parafiach, liczy około 140 osób. Animatorką diecezjalną jest Danuta Ilińska, a opiekunem duchowym ks. Ryszard Błaszkowski.

Za: www.ekai.pl


Limity wiernych także na Jasnej Górze

W związku z przejściem Częstochowy do strefy czerwonej, i wynikającymi z tego powodu limitami wiernych w kościołach, kustosz Jasnej Góry informuje, że od 17 października, także w Sanktuarium zostają wprowadzone konieczne ograniczenia liczby pielgrzymów. Porządek nabożeństw i transmisje liturgii pozostają bez zmian.

Do Kaplicy Matki Bożej może wejść 60 osób, do jasnogórskiej bazyliki 160, a do Kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 36 osób. Drzwi przejściowe między Kaplicą a bazyliką są zamknięte, a porządku i przestrzegania zasad pilnuje straż jasnogórska.

Aby umożliwić większej liczbie pielgrzymów udział we Mszach świętych, część liturgii odprawianych w Kaplicy Matki Bożej jest transmitowana do bazyliki jasnogórskiej za pośrednictwem ekranów. Również Komunia św. podczas tych Mszy świętych jest udzielana w bazylice.

Cały dzień trwa transmisja liturgii z Kaplicy Matki Bożej
– na jasnogórskim YouTube (wejście m.in. z jasnagora.com i jasnagora.pl)
– na platformie VOD TVP.

Przypominamy, że z Jasną Górą można łączyć się codziennie także przez przekaz telewizyjny.

Transmisje Mszy świętych z Jasnej Góry:

  • godz. 7.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w 1. programie Telewizji Polskiej /od poniedziałku do soboty/
  • godz. 13.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam /od poniedziałku do soboty/
  • godz. 9.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam /w niedzielę/
  • Ojcowie paulini proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, i zapraszają także do duchowej łączności z Jasną Górą.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda