Home WiadomościZ kraju Cystersi – Jędrzejów: Wielki odpust dobiegł końca

Cystersi – Jędrzejów: Wielki odpust dobiegł końca

Redakcja

W niedzielę, 31 sierpnia odbyły się główne uroczystości związane z przypadającą w tym roku 250. rocznicą beatyfikacji bł. Wincentego Kadłubka.  Sumie jubileuszowej połączonej z dorocznym odpustem parafialnym przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Podczas Eucharystii przekazał naszemu archiopactwu dar w postaci relikwii św. Jana Pawła II.

W samo południe do ołtarza polowego ruszyła procesja z relikwiami bł. Wincentego i św. Jana Pawła II. Głównego celebransa, w procesji wejścia, poprzedzali m.in. bp Jan Szkodoń z Krakowa, opat Piotr Chojnacki z Krakowa, opat Dominik Chucher ze Szczyrzyca, opat Edward Stradomski, przełożony jędrzejowskiego monasteru, ojciec przeor ze Szklanych Domów, dziekan jędrzejowski i rzesza kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Na początku liturgii kardynał Dziwisz przekazał na ręce opata jędrzejowskiego szczególny dar serca – relikwiarz z cząstką krwi św. Jana Pawła II. Swój dar uzasadniał wielką czcią i nabożeństwem jakie Jan Paweł II, następca bł. Wincentego na krakowskiej stolicy biskupiej, żywił względem swego poprzednika. Stąd, życzeniem Kardynała było, aby relikwie tych obu wielkich Polaków znajdowały się razem w jędrzejowskim archicenobium.

O duchowej relacji między Wincentym Kadłubkiem a Karolem Wojtyłą, później Janem Pawłem II, oraz o nadziejach na kanonizację tego pierwszego mówił w swojej homilii kard. Dziwisz.

Całość homilii PRZECZYTAJ TUTAJ.

Po Mszy św. alejami klasztornymi przeszła procesja z relikwiami obu wielkich świętych – Wincentego Kadłubka i Jana Pawła II. Po błogosławieństwie kończącym liturgię wierni mieli okazję do uczczenia obu relikwii. Kardynał Dziwisz, wracając do zakrystii, był entuzjastycznie pozdrawiany przez wielu wiernych, przybyłych na uroczystości jubileuszowe. W kościele zaś zatrzymał się na długą chwilę prywatnej modlitwy w kaplicy Błogosławionego Wincentego.

Jako gospodarze najstarszego konwentu cysterskiego w Polsce i stróżowie pamięci o bł. Wincentym ufamy, że orędownictwo Wincentego i wielu innych znamienitych synów i córek Zakonu Cysterskiego i Polski przyniesie obfite Boże błogosławieństwo wszystkim, którzy mieli łaskę uczestniczyć w tegorocznych uroczystościach odpustowych. O to się modliliśmy i tego z całego serca życzymy samym sobie, naszym parafianom i tak licznie przybyłym gościom.

Więcej (zdjęcia) na: www.jedrzejow-cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda