Home WiadomościZ kraju Cystersi. Nowy opat w Jędrzejowie

Cystersi. Nowy opat w Jędrzejowie

Redakcja

Ojciec Rafał Ścibiorowski nowym opatem jędrzejowskiej wspólnoty cysterskiej.

Dzisiejszego popołudnia po mszy św. do Ducha Świętego kapituła naszego jędrzejowskiego konwentu dokonała wyboru nowego opata, jest nim 39-letni o. Rafał Ścibiorowski, dotychczasowy katecheta w Szkole Podstawowej nr 3. Ojciec opat Rafał należy do naszej wspólnoty od 22 lat, święcenia kapłańskie przyjął 9 lat temu, na stanowisku przełożonego zastąpił o. Edwarda Stradomskiego. Tuż po dokonaniu wyboru gratulacje przesłali opat generalny Zakonu Cystersów Mauro Lepori oraz biskup kielecki Jan Piotrowski.

W myśl Reguły św. Benedykta opat jest nie tylko zwierzchnikiem klasztoru, ale także ojcem dla podległych mu braci. Przewodniczący wyborom opat prezes zapytuje nowowybranego czy przyjmuje urząd, zostają mu przekazane klucze i pieczęcie klasztoru, a następnie każdy z profesów kolejno podchodzi do niego potwierdzając na jego ręce swój ślub posłuszeństwa. Na koniec obrzędu elekt zajmuje miejsce opata w stallach zakonnych.

W polskich klasztorach cysterskich kadencja opata trwa 10 lat. Polecamy naszego nowego ojca waszym modlitwom i życzymy mu wiele światła Ducha Świętego w niełatwej posłudze prowadzenia swych braci do zbawienia!

Za: jedrzejow.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda