Home WiadomościZ kraju Cystersi: Warsztaty pisania ikon

Cystersi: Warsztaty pisania ikon

Redakcja

W Wąchockim klasztorze z inicjatywy Pani Julity Jaśkiewicz – Macek i o. Rajmunda Guzika OCist proboszcza Parafii od listopada 2013 roku do marca 2014 roku odbywały się warsztaty pisania ikon, które przeprowadziła Pani Julita Jaśkiewicz – Macek.

W tych warsztatach uczestniczyli :

  • P. Irena Górecka – Wrona
  • P. Danuta Witkowska – Kowal
  • P. Michał Celuch
  • P. Krzysztof Roszczyk
  • O. Rajmund Guzik
  • Ks. Henryk Wólczyński
  • Ks. Grzegorz Roszczyk

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z teologią i historią pisania ikon, z technikami malarskimi i przystąpili do pisania Oblicza Jezusa Chrystusa.

Warsztaty rozpoczynały i kończyły się modlitwą, a w czasie pisania słuchano muzyki cerkiewnej. Na zakończenie warsztatów w trakcie uroczystej Eucharystii nowo powstałe ikony zostały poświęcone.

Wystawę ikon można oglądać w Muzeum Opactwa Cystersów w Wąchocku. Podczas oglądania wystawy można obejrzeć prace pochodzące z pracowni prowadzonej przez Panią Julitę Jaśkiewicz – Macek.

Przy tej okazji serdecznie dziękujemy Pani Julicie za przekazanie tej fascynującej wiedzy na temat pisania ikon. Uczestnicy warsztatów dziękują

O. Rajmundowi  oraz ojcom i braciom z Opactwa za wszelkie włożone dobro.

Pani Julita Jaśkiewicz – Macek jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie pracowała i doktoryzowała się w roku 1984. Projektując wnętrza sakralne poszukuje środków plastycznych pozwalających stworzyć przestrzeń dla modlitwy. Dlatego zaczęła pisać ikony. Zafascynowana tą trudną i bogatą sztuką, poznawała jej tajniki w Krakowie pod kierunkiem O. Zygfryda Kota SJ a później w Warszawie w studium Chrześcijańskiego Wschodu- na warsztatach prowadzonych przez Mateusza Środonia. Ikony Pani Julity są wyjątkowe w swojej ekspresji. Reprezentują rzadkie połączenia oryginalności ze zręczną techniką opartą na tradycji bizantyjskiej. Artystka stosuje temperę jajeczną oraz metody pozłotnicze, które dają fascynujące efekty

Pani Julita Jaśkiewicz – Macek jest współzałożycielką grupy ikonopisów AGATHOS, której członkowie pracuja wspólnie nad ikonami, studiują duchowość chrześcijańskiego wschodu, organizują wystawy, spotkania , prelekcje dla różnych środowisk.

ZDJĘCIA: TUTAJ

Za: www.wachock.cystersi.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda