Home WiadomościZ kraju “Cywilizację śmierci propaguje się bezkarnie”

“Cywilizację śmierci propaguje się bezkarnie”

Redakcja

– Jesteś Matką całego Kościoła i wszystkich, za których umarł Twój Syn. Sama wybrałaś się w wielką pielgrzymkę po świecie, jakby potajemnie, bez zatwierdzonych przez komisję programów, jakby w samotności, po cichu – jak matka – powiedział abp Wojciech Ziemba witając w gietrzwałdzkim sanktuarium Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, peregrynująca w obronie życia, w ramach międzynarodowej inicjatywy: “Od Oceanu do Oceanu”.

Metropolita warmiński podkreślił, że sytuacja jest nadzwyczajna, bo życie ludzkie jest w wielkim niebezpieczeństwie, pojawiają się nowi wrogowie życia. Wyraził nadzieję, że nawiedzenie Ikony wstrząśnie naszymi sumieniami. Chociaż cieszymy się pokojem – na świecie pojawiają się nowe wojny – mówił dalej hierarcha, chociaż cieszymy się pokojem, ale to nie znaczy, że nasze życie jest bezpieczne. Cywilizację śmierci propaguje się bezkarnie, przy aprobacie wierzących. Dlatego dziś zdaniem abp. Ziemby Maryja kieruje do nas wezwanie: bądźcie czujni, odpowiedzialni, brońcie życia. Nie bądźcie obojętni wobec Pana Boga, wobec zła pod jakąkolwiek postacią.

Po przywitaniu obrazu została odprawiona Msza św. w intencji poszanowania każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.

W homilii bp Bałabuch skupił się na roli Maryi w życiu chrześcijanina, która troszczy się o życie swoich dzieci, która jest Matką wymagającą i wspomagającą. Maryja – mówił hierarcha – jest Matką pełną łaskawości, przyzwyczailiśmy się przychodzić do Niej z różnymi sprawami, osobistymi, społecznymi. Ona jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, dla każdego i dla wszystkich. Dalej biskup podkreślił, że Maryja jest również naszą przewodniczką na drogach wiary. Prowadzi nas do Jezusa i chce byśmy czynili to, co On nam mówi, a co zapisane jest w Ewangelii.

Odnosząc się do przesłania idei peregrynacji “Od Oceanu do Oceanu” biskup Bałabuch wzywał: Trzeba być zaangażowanym w budowanie kultury życia, trzeba mieć odwagę, by stawać w obronie życia, by stawać po stronie życia najbardziej bezbronnego. Trzeba manifestować, że jesteśmy za życiem i trzeba wybierać ludzi, którzy będą nas reprezentować w przyszłości, którzy są po stronie życia. Na zakończenie homilii hierarcha apelował: otoczmy troską życie, podejmijmy wspólny wysiłek, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. To jest obrona godności człowieka, jego sumienia przed zdeprawowaniem. Bo życie to skarb, który trzeba przyjmować i kochać na każdym etapie rozwoju – zakończył biskup.

Na zakończenie Mszy św. licznie zgromadzeni kapłani, siostry zakonne i pielgrzymi odmówili akt zawierzenia ochrony cywilizacji życia i miłości w ręce Najświętszej Maryi Panny.

We wtorek o godz. 10.00 obraz wyruszy w dalszą drogę do kościoła prawosławnego pw. św. Mikołaja w Gdańsku.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda