Home WiadomościZ kraju Czerwińsk nad Wisłą: Szkoła Animatora Oratorium 2012

Czerwińsk nad Wisłą: Szkoła Animatora Oratorium 2012

Redakcja

Jak co roku w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą odbyła się Szkoła Animatora Oratorium (SAO). Na tegoroczne SAO do dawnego opactwa kanoników regularnych zjechało ponad 100 młodych ludzi, chcących pogłębić w sobie ducha modlitwy i znajomość salezjańskiego systemu wychowawczego.

19 spośród nich ukończyło trzyletni kurs formacji promocją na animatora i na kończącej SAO Mszy Świętej przyjęło specjalne krzyże z rąk ks. Inspektora Sławomira Łubiana SDB.

Na SAO 2012 przyjechała młodzież z oratoriów z Płocka, Olsztyna, Suwałk, Ełku, Tolkmicka, Łodzi (z Wodnej i św. Teresy), Sokołowa Podlaskiego, Starych Jabłonek, Żyrardowa i Czerwińska. Za przygotowanie i przeprowadzenie SAO odpowiadał ośrodek Emaus oraz kapłani, głoszący na Szkole konferencje: ks. Przemek “Kawa” Kawecki SDB, ks. Mariusz Rudzki SDB i czuwający nad całością SAO, ks. Sławomir Piotrowski SDB. Ich wysiłki wspierała reszta “szkolnej” kadry: animatorzy, którzy ukończyli już formację SAO i klerycy z salezjańskich seminariów z Lądu nad Wartą i Krakowa.

Jak sama nazwa wskazuje program zjazdu miał wiele wspólnego z programem dnia szkolnego. Każdego dnia młodzież słuchała dwóch konferencji, uczestniczyła w Eucharystii i spotkaniach modlitewnych. Oprócz tego codziennie odbywała się praca w grupach i rezerwowano czas na studium osobiste.

Niemniej nie zabrakło czasu na pogodne wieczorki, dyskotekę, gry terenowe czy różne konkurencje sportowe w ramach rekreacji.

Formacja na Szkole Animatora jest trójstopniowa i trwa 3 lata. Na pierwszym stopniu formatorzy kładą główny nacisk na dobre poznanie osoby ks. Bosko i podstawowych założeń systemu prewencyjnego. Na drugim młodzi ludzi pogłębiają znajomość Pisma Świętego oraz liturgii. Na trzecim poszerzają wcześniej zdobytą wiedzę i uczą się wykorzystywać ją w praktyce. Na każdym etapie formacja SAO ma celu pogłębienie w młodym człowieku ducha modlitwy i rozmiłowanie w ks. Bosko.

Młody człowiek kończący cykl formacji SAO otrzymuje na pamiątkę krzyż, który ma mu z jednej strony przypominać o godności posługi jaką otrzymał, a z drugiej o odpowiedzialności, jaką wykazywać się powinien jako animator w oratorium salezjańskim.

Marek Jurkowski sdb

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda