Home WiadomościZ kraju Czerwińsk nad Wisłą: zakończenie obchodów 100-lecia obecności salezjanów

Czerwińsk nad Wisłą: zakończenie obchodów 100-lecia obecności salezjanów

Redakcja

W Czerwińsku nad Wisłą uroczyście zakończono obchody 100-lecia obecności Towarzystwa Salezjańskiego. Eucharystii przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. – Niech nadal udaje wam się w tym miejscu żyć miłując Boga i bliźniego – życzył hierarcha. Natomiast ks. dr Tadeusz Jarecki SDB, inspektor Inspektorii Warszawskiej salezjanów przekazał życzenia „trwania w Czerwińsku Kościoła żywego przez następne 100 lat”. Odbyło się też poświęcenie dzwonu „Św. Jan Bosko – Dobry Pasterz”.

Bp Stułkowski w homilii przytoczył hasło przeżywanego jubileuszu 100-lecia obecności salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą: „Spójrzmy w przeszłość z wdzięcznością, przeżywajmy teraźniejszość z pasją, przyjmijmy przyszłość z nadzieją”.  Wymienił też najważniejsze dzieła prowadzone współcześnie przez tę wspólnotę m.in. Misteria Męki Pańskiej, działalność Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego „Emaus”, Różańce Wiślane, procesje Bożego Ciała na rzece. Podkreślił też, że w 2021 roku Wzgórze Czerwińskie zostało Pomnikiem Historii.      

Odwołując się do liturgii Słowa bp Stułkowski zwrócił się do salezjanów, aby jak dotychczas pozostali wrażliwi na głos ludzi cierpiących, byli „naśladowcami Pana”, wzorem dla wszystkich wierzących: – Niech nadal udaje wam się żyć w tym miejscu miłując Boga i bliźniego – życzył Pasterz Kościoła płockiego.

W czasie Eucharystii ks. kan. Tadeusz Jarecki SDB, inspektor Inspektorii Warszawskiej salezjanów podkreślił, że do Czerwińska przez cały rok przybywają wierni na modlitwę i na wyciszenie, ale jest to też szczególne miejsce formacji młodzieży z terenu Inspektorii Warszawskiej. Klasztor dał też gościnę wielu uchodźcom z Ukrainy. Poza tym gospodarze opactwa troszczą się bardzo o utrzymanie i renowację zabytkowych obiektów. Podziękował za to zwłaszcza proboszczowi ks. Łukaszowi Mastalerzowi SDB.

Podczas Eucharystii bp Stułkowski dokonał poświęcenia dzwonu „Św. Jan Bosko – Dobry Pasterz”, ufundowanego na 100-lecie obecności salezjanów w Czerwińsku. Dzwon (jest to czwarty dzwon w Czerwińsku) powstał dzięki inicjatywie ekologicznej „Kościelny Dzwon – za złom” – ze zbiórki złomu w parafii. Dzwon waży 360 kg, jest to koszt 68,8 tys. zł. Jego odlaniem zajęła się ludwisarnia RDUCH Bells & Clocks w Czernicy (Śląsk).

***

Księża Salezjanie przybyli do Czerwińska nad Wisłą 11 listopada 1923 roku. Najpierw odbudowali zrujnowany klasztor (dawne opactwo kanoników regularnych), w którym otworzyli nowicjat, a potem także Oratorium.  W czasie II wojny światowej Niemcy usunęli salezjanów – w klasztorze była szkoła żandarmerii. Po wojnie mieszkały w nim sieroty ocalałe z Powstania Warszawskiego.

W 1967 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej, nadal go papież Paweł VI. W 1970 roku prymas Polski kard. Stefan Wyszyński koronował koronami papieskimi słynący łaskami obraz Matki Bożej Czerwińskiej (Salus Populi Romani, XVI w).

Od początku pobytu księży salezjanów w Czerwińsku miejsce to stanowi centrum życia kulturalnego i patriotycznego. Wciąż rozwija się duszpastersko, inicjowane są nowe dzieła, prowadzone są remonty opactwa (XII wiek), malowniczo położonego nad Wisłą.  

W roku jubileuszowym z okazji 100-lecia obecności salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą (obchody rozpoczęły się 20 listopada 2022 roku) zainicjowano wiele przedsięwzięć o charakterze duszpasterskim, ewangelizacyjnym i charytatywnym.  

Powstał m.in. Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży (miejsce, w którym świadczona jest np. pomoc psychologa), odbyło się kilka akcji „Oddaj Krew – uratuj życie”, zorganizowano mecze charytatywne, Dzień Dobra (za Caritas), zebrano fundusze na cele misyjne, dla młodzieży wyjeżdżającej na ŚDM do Lizbony, dla wolontariuszki na wyjazd do Etiopii. Salezjanie uczestniczą też w „Adopcji na odległość” (przekazują pieniądze na naukę dla dzieci i młodzieży w krajach misyjnych i dla kleryków salezjańskich w Afryce) oraz prowadzą wolontariat. W kościele ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Rodzin.

W minionym roku na terenie klasztoru odbył się II Salos Family Camp (spotkanie sportowo-kulturalno-formacyjne) i XXX Jubileuszowy Festiwal Młodych „Campo Bosco”, kilka konkursów szkolnych (np. o św. Janie Bosko, założycielu Towarzystwa Salezjańskiego), konkursy dla uczniów i osób dorosłych, Bieg sportowy na 100-lecie działalności salezjanów,  Pielgrzymka wodna do relikwii św. Barbary w Płocku, spektakl „Misterium Przemijania” czy konferencja naukowa o Czerwińsku jako „Duchowej stolicy Mazowsza”. Przygotowywana jest również jubileuszowa publikacja.

Nad organizacją i przebiegiem jubileuszowych wydarzeń czuwał ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (Matki Bożej Czerwińskiej) wraz ze wspólnotą księży salezjanów.

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda