Częstochowa: Pallotyńskie Czuwanie Powołaniowe 2013

W dniach 26-27 października odbyło się kolejne już Pallotyńskie Czuwanie Powołaniowe w Częstochowie.

W tym roku hasłem, wokół którego skupiała się tematyka Spotkania, były słowa św. Piotra zanotowane przez św. Łukasza – Na Twoje słowo… (Łk 5, 1-11). Zaczęliśmy jak zawsze – w Dolinie Miłosierdzia – rejestracją grup zorganizowanych, o godzinie 16.30. Przyjechały grupy (łącznie 25 zorganizowanych) z naszych pallotyńskich parafii razem ze swoimi duszpasterzami z następujących placówek: Bielsko-Biała, Chełmno, Częstochowa, Kraków, Kutno, Lublin, Łódź, Ołtarzew, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Przedborowa, Radom, Sosnowiec, Wałbrzych, Warszawa, Zakopane i Ząbkowice Śląskie. Łącznie zarejestrowanych było 391 uczestników. Po rejestracji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyło się zawiązanie wspólnoty i wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie uczestnicy zjedli pyszny bigos i udali się do kaplicy św. Józefa, przy jasnogórskim kompleksie klasztornym. Tam wysłuchali konferencji ks. Michała Górskiego SAC ze wspólnoty sosnowieckiej, po czym zaczął się czas uwielbiania Pana Boga przez śpiew, któremu przewodził częstochowski zespół ewangelizacyjny Strefa Chwały.

Kolejnym punktem był Apel jasnogórski, po którym, dzięki wyśmienitemu zespołowi Guadalupe z Lublina, młodzież mogła kolejny raz uwielbiać Jezusa przez wspólny śpiew. Po tym bardzo radosnym czasie przyszła pora na konferencję siostry Ewy Barłowskiej SAC z Pisza. Po jej wysłuchaniu przyszedł czas na chwilę modlitwy i zadumy, podczas nabożeństwa przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie, które prowadzili bracia klerycy z Ołtarzewa. W czasie adoracji Pana Jezusa młodzież miała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, czy rozmowy z księdzem. Ten czas zakończyliśmy modlitwą różańcową w intencji powołań, którą prowadzili przedstawiciele zebranej młodzieży. Po krótkiej przerwie, pół godziny po północy, została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ksiądz prowincjał Zenon Hanas SAC, natomiast homilię wygłosił ksiądz prowincjał Adrian Galbas SAC. W oparciu o teksty liturgii Słowa, ksiądz Adrian zachęcał, abyśmy nie dopuszczali do tego, by głos faryzeusza przeważał nad cichą modlitwą celnika.

Spotkanie zakończyliśmy rozesłaniem, podczas którego młodzież otrzymała bryłkę soli – znak trwałości i smaku, jakim jest Słowo Pana. Około godziny 2.00 opuściliśmy kaplicę cudownego obrazu.

Wielkie dzięki składamy: duszpasterstwom powołaniowym Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek, Księżom Prowincjałom, przedstawicielce Zarządu Sióstr Pallotynek – s. Jolancie Wagner SAC, duszpasterzom z naszych wspólnot, księdzu Michałowi Górskiemu SAC i siostrze Ewie Barłowskiej SAC, duszpasterzom z Kutna – księdzu Leszkowi Judzie SAC i księdzu Krzysztofowi Morawikowi SAC – za zorganizowanie pokaźnych bryłek soli, zespołowi Guadalupe z Lublina z księdzem Tomaszem Makarewiczem SAC, klerykom za pomoc, młodzieży za obecność i oczywiście samemu Bogu za dar tego szczególnego czasu.

I jeszcze jedna ważna sprawa, która miała miejsce w naszym domu w Częstochowie: ksiądz prowincjał Adrian Galbas SAC oficjalnie zainaugurował roczny postulat dla kandydata, pochodzącego z Dzierżoniowa (Dolny Śląsk) – Mariusza Stolarskiego.

ks. Michał Wójciak SAC

Za: www.sac.org.pl