Home WiadomościZ kraju Człowiek, duchowość, wychowanie

Człowiek, duchowość, wychowanie

Redakcja

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Duchowość i komunikacja we współczesnej rodzinie” z udziałem gościa specjalnego – o. Anselma Grüna OSB. Był to jeden z trzech modułów dużego sympozjum „Człowiek, duchowość, wychowanie”.

– Zainspirowała nas twórczość i działalność benedyktyna o. Anselma Grüna OSB, który jest znanym na całym świecie pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków, a sprzedały się w przeszło 20 mln egzemplarzy. Ten fenomen zaciekawił mnie. O. Anselm przyjął zaproszenie do udziału w konferencji, która odbywa się w trzech miejscach, Warszawie, Płocku i Olsztynie – mówi ks. dr Zbigniew Kulesz z wydziału teologii UWM w Olsztynie.

Wydarzenie poświęcone jest duchowości, w Warszawie w odniesieniu do wychowania, w Płocku do biznesu, a w Olsztynie do rodziny. – Chodzi o kryzys utraty wartości. Dziś rzadko mówi się o duchowości, a dużo na temat tego, co jest pragmatyczne, co jest szybko osiągalne. Dlatego chcielibyśmy temat duchowości wprowadzić do wymiaru życia codziennego i wychowania, które potrzebuje wartości – wyjaśnia ks. Kulesz.

Konferencja ma na celu uświadomienie, że duchowość jest w każdym człowieku. To również próba przyjrzenia się problemom w komunikacji międzyludzkiej. – Bo nawet jeśli mamy w sobie wartości, jeśli zabraknie komunikacji, to te treści nie dotrą do słuchacza – dodaje ks. Zbigniew Kulesz.

– Duchowość daje rodzinie poczucie wspólnoty. Komunikacja w niej jest bardzo ważna. Wiele osób nie nauczyło się właściwie komunikować, lecz tylko krytykować innych. W rozmowach ważne jest to, by mówić o swoich uczuciach, jak człowiek postrzega samego siebie i potrafić te uczucia wypowiedzieć. Ważne w komunikacji jest to, aby umieć słuchać. Chodzi o to, żeby po prostu rozumieć drugiego człowieka – mówi o. Anselma Grüna OSB.

Podkreśla, że w komunikacji ważną rolę odgrywają emocje. Trzeba nauczyć się wypowiadać te emocje, nie skrywać ich, być szczerym. – Jeżeli skrywamy emocje, to nas paraliżuje. A rozmowa wypływa z serca człowieka. Wielu małżonków mówi o swojej pracy, o ważnych terminach, obowiązkach, które mają wykonać, ale nie mówią o swoich najważniejszych pragnieniach – wyjaśnia o. Anselm.

Abp Józef Górzyński zauważa, że temat rodziny i komunikacji rozważany jest na wiele sposobów. – Z naszej strony chcemy zwrócić uwagę na wymiar duchowy rodziny. Cieszę się, że na sympozjum udało się zgromadzić prelegentów, którzy mają ogromną wiedzę w tej dziedzinie. To nie jest tak, że temat nie jest rozeznany, że nie wiemy, co czynić. Musimy ciągle zgłębiać te myśli i uzdalniać siebie, byśmy potrafili działać – mówi metropolita warmiński.

Organizatorami konferencji są: Katedra Nauk o Rodzinie oraz Katedra Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media

Za: www.archwarmia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda