Home WiadomościZ kraju Cztery Jubileusze u Służebniczek Dębickich

Cztery Jubileusze u Służebniczek Dębickich

Redakcja

Wyjątkowo liczna grupa 28 sióstr służebniczek dębickich świętowała jubileusz 70, 60, 50 i 25-lecia ślubów zakonnych. Uroczystej Eucharystii w kościele klasztornym w Dębicy przewodniczył ks. bp Edward Frankowski, który od wielu lat jest zaprzyjaźniony ze Zgromadzeniem, a w tym roku przeżywa również 60.lecie święceń kapłańskich. Jego obecność była szczególnym znakiem nawiązującym do trudnych kart z dziejów Kościoła, a dotyczyły one m.in. tworzących się w okresie komunizmu parafii w Stalowej Woli. W tym trudnym czasie wielkim wsparciem – jak sam zaznaczył – były posługujące wówczas w tym środowisku siostry służebniczki.

W okolicznościowej homilii zaznaczył, że „uroczystość wpisuje się w liturgiczne wspomnienie Porcjunkuli, w 150. rocznicę narodzin dla nieba bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Te trzy wątki wzajemnie się przenikają i uzupełniają, gdyż powstańcom, tak jak i Edmundowi, towarzyszyły najwyższe wartości. Natomiast wspomnienie Matki Bożej Anielskiej przypomina, że na prośbę św. Franciszka papież obdarzył tę małą kaplicę przywilejem odpustu. Przywołując osobę bł. Edmunda Bojanowskiego podkreślił, że był on „rozmiłowany w Maryi – Świętogórskiej Róży Duchownej”. W dalszej refleksji kaznodzieja rozwinął wątek służby podejmowanej przez Bojanowskiego, który proponował „apostolstwo środowiska środkami tego środowiska” i „chciał podnosić ludzi duchowo, kulturalnie”. Zatrzymując się w refleksji nad okolicznościami przeżywanego jubileuszu ślubów zakonnych zaznaczył, że wszystko „spina klamra, którą jest Słowo Boże”. Odwołał się do postawy Jezusa, który „wsłuchuje się w potrzeby słuchającego Go ludu, chorych uzdrawia w ciągu dnia, a wieczorem głodnych chlebem nasycił”.

Zwracając się bezpośrednio do Jubilatek powiedział m.in.: „Czcigodne Jubilatki wytrwały przy Bogu 25, 50, 60 i nawet 70 lat!” Przywołując słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane do osób konsekrowanych podczas pielgrzymek do Polski, przypominał: „Jesteście szczególnym skarbem Kościoła”, (…) Kościół i ludzkość potrzebują waszego oddania wolnego serca, (…) Waszym powołaniem jest miłować Chrystusa bardziej niż inni”. Na koniec życzył, aby Kościół, Zgromadzenie i Polska „cieszyła się stale waszym ewangelicznym świadectwem”.

Wśród sióstr świętujących jubileusz były siostry posługujące aktualnie nie tylko w Polsce , ale również w Danii i w Rosji.

s.M. Halina Rosiek SBDNP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda