Home WiadomościZ kraju Czuwanie Rodziny Szensztackiej

Czuwanie Rodziny Szensztackiej

Redakcja

Z udziałem ok. 2 tys. osób na Jasnej Górze trwa doroczne czuwanie Rodziny Szensztackiej. To ruch, którego misją jest łączenie wiary z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „W przymierzu jestem dla Ciebie”, a wśród intencji również modlitwa o wierność Jasnogórskim Ślubom Narodu, które są zobowiązaniem całego polskiego narodu, a także o wierność duchowemu dziedzictwu i nauczaniu św. Jana Pawła II.

Jako ruch odnowy Szensztat działa, aby pomóc odnowić Kościół i społeczeństwo w duchu Ewangelii. Jego celem jest aktywne apostolstwo i aktywizacja katolików świeckich. Nawiązana w przymierzu relacja z Bogiem i Maryją ułatwia tworzenie prawidłowych więzi z bliźnimi. To wspólnota międzynarodowa obecna na wszystkich kontynentach, w której skład wchodzą zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Został założony w 1914 r. w Schönstatt w Niemczech. Duchowym domem i centrum członków tego ruchu jest Sanktuarium Szensztackie poświęcone Maryi Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej Królowej z Szensztatu.

S. Damiana Czogała z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, odpowiedzialna za Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej w Polsce wyjaśniła, że ruch szensztacki jest maryjny i patrocentryczny: „wiążemy ludzi z Maryją m.in. poprzez sanktuaria szensztackie, których w Polsce mamy sześć, a na całym świecie aż 200. Są one wiernymi kopiami Prasanktuarium z Szensztatu. Dziś jest 18. dzień miesiąca i to pięknie się składa, bo to nasz dzień, dzień przymierza. Matka Boża jest jedna, więc jednoczy nas dziś tu Jasnogórska Pani”.

Jasnogórska pielgrzymka odbywa się co roku w sobotę III tygodnia Wielkiego Postu.

Pani Monika z Bolesławca jest opiekunem lokalnego kręgu, do którego należy 10 rodzin. – Matka Boża Trzykroć Przedziwna pielgrzymuje po domach, goszcząc w każdej z rodzin po 3 dni i tak jest co miesiąc. – Mój mąż po 18 latach pracy za granicą wrócił do domu, jest teraz z rodziną blisko Kościoła, Maryi i św. Jana Pawła II – ze wzruszeniem zaświadcza kobieta i podkreśla, że przypisuje to wstawiennictwu Maryi: „dzięki Niej jesteśmy pełną, silną rodziną, starającą się dawać świadectwo wiary tam, gdzie żyjemy, mieszkamy, pracujemy”. – Każdego 18. dnia miesiąca spotykamy się na wspólnej Mszy i adoracji – podkreślił jej mąż Krzysztof i dodał: „zaraziła mnie żona i ten charyzmat spodobał mi się, dlatego jestem już od 2 lat we wspólnocie”.

Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Romuald Kszuk, Krajowy Moderator Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej, podkreślał w kazaniu, że „Maryja chce być naszą Matką, chce nam pomagać w każdy czas, a szczególnie teraz modli się za nami grzesznymi”. – Pokazuje to cała historia naszego narodu. Jeśli chcemy żyć w pokoju, sprawiedliwie i dostatnio, jeśli chcemy ocalić naszą wolność i suwerenność, to, jak uczył nas święty papież, trzeba stale ponawiać rachunek sumienia z tych wszystkich zobowiązań, które w Ślubach się zawierają. Są one podstawowe, dotyczą życia narodu, budują się na prawie Bożym, które jest zarazem prawem wpisanym w ludzkie sumienie, dlatego są także kluczowym kryterium oceny w naszych decyzjach i wyborach – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „w przymierzu z Maryją i Jezusem damy radę” i zachęcał: „w tym przymierzu żyjmy dla drugich, dla Boga, dla naszej Ojczyzny”.

W programie jasnogórskiego czuwania znajdują się m.in. droga krzyżowa, konferencje i świadectwa. Nocne czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda