Home WiadomościZ kraju Czyniąc miłosierdzie mamy zrobić pierwszy krok

Czyniąc miłosierdzie mamy zrobić pierwszy krok

Redakcja

Nuncjusz apostolski w Polsce odprawił w niedzielę mszę świętą w kościele św. Krzyża w Warszawie  o godz. 9.00, tzw. Mszę radiową, transmitowaną przez Polskie Radio.

To już drugi dzień  uroczystych obchodów jubileuszowych 150. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce w kościele Św. Krzyża, tj. w miejscu chrztu  założycielki Zgromadzenia – matki Teresy Ewy z książąt Sułkowskich hrabiny Potockiej (1814 – 1881).

„Czyniąc  miłosierdzie mamy zrobić pierwszy krok bez oczekiwania na to, że ktoś inny to zrobi, w celu odbudowania popsutych relacji” – powiedział abp Celestino Migliore w wygłoszonej homilii.

„Od  150 lat trwa wielka łaska charyzmatu Bożego  Miłosierdzia, otrzymanego przez założycielkę tego zakonnego Zgromadzenia w czasie swojego chrztu, następnie rozwijanego przez jej tysiące współsióstr,  w tym szczególnie ujawnionego poprzez  św. s. Faustynę  Kowalską” – powiedział nuncjusz papieski.

„Miłosierdzie powinien mieć człowiek w stosunku do innych, pozostając zależnym tylko od Boga, Miłosierdzie Boże powinno być widoczne i zakorzenione w  relacjach ludzi, którzy tworzą wspólnotę” , nauczał abp Celestyno Migliore .

We mszy świętej uczestniczyły siostry zakonne z wielu klasztorów Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wraz z przełożoną z generalną m. Petrą Kowalczyk.

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przygotowały piekną oprawę liturgiczną mszy świętej.

25 października, w ubiegły czwartek r., w rocznicę chrztu matki Teresy Potockiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce,  o godz.11:00 odbyła się uroczysta Eucharystia w tym kościele.

Koncelebrowanej mszy przewodniczył wówczas,  homilię wygłosił i tablicę poświecił bp. Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

W 3. dniu uroczystości w czwartek, 1 listopada 2012 r., w 150. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia mszę św. jubileuszową  u sióstr na Żytniej odprawi metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda