Dąbrowa Górnicza: Spotkanie Osób Życia Konsekrowanego Zakonów i Zgromadzeń Męskich

5 maja 2018 r. odbyło się pierwsze w dziejach diecezji sosnowieckiej spotkanie Osób Życia Konsekrowanego Zakonów i Zgromadzeń Męskich.

Miało charakter formacyjny, modlitewny i wspólnotowy i zostało zainicjowane przez o. Radosława Kramarskiego OFMConv – Wikariusza Biskupiego ds. Zakonów w Diecezji Sosnowieckiej.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją, którą wygłosił ks. dr Michał Borda – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej. Temat konferencji brzmiał: „Podpowiedzi Papieża Franciszka w aspekcie wychowania”. W oparciu o dokumenty papieskie takie jak: Amoris Laetitia oraz Evangelii gaudium, prelegent wskazał na cztery filary wychowania: rodzina, modlitwa, katecheza, opowiadania biblijne i liturgia. Wspomniane elementy składają się na cały proces wychowawczy człowieka i kształtują jego osobowość, charakter i wrażliwość na Boga i człowieka.

W czasie spotkania nie brakowało czasu na podzielenie się również tym, czym żyje kościół w Polsce i diecezji sosnowieckiej. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił ks. bp Grzegorz Kaszak – ordynariusz diecezji, który w swoim słowie zachęcił wszystkich do dzielenia się charyzmatami, podkreślał wielkie zaangażowanie zakonów i zgromadzeń w tworzeniu i ubogacaniu kościoła lokalnego jakim jest diecezja. Zwrócił uwagę na budzenie we wspólnotach „ducha misyjnego”, aby poprzez działalność duszpasterską rozbudzać w wiernych potrzebę zaangażowania się na rzecz misji i misjonarzy. Po wystąpieniu księdza biskupa zostając w atmosferze misyjnej ojcowie franciszkanie przedstawili postacie dwóch Błogosławionych Męczenników z Peru – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. O. Piotr Wojnowski OFMConv z Dąbrowy Górniczej przedstawił swoje osobiste świadectwo związane z bł. Michałem Tomaszkiem, który przygotowywał go do I Komunii Świętej. Wspomniał, że nigdy nie myślał o tym, że będzie się modlił do swojego „Błogosławionego Katechety”. Spotkanie zakończyła modlitwa brewiarzowa a po niej wspólny obiad.

W diecezji sosnowieckiej jest obecnych dziesięć wspólnot zakonnych. Każda wspólnota była reprezentowana w całości lub w części.

o. Radosław Kramarski OFMConv

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: dabrowa.franciszkanie.pl.

Za: www.franciszkanie.pl