Home WiadomościZ kraju Diamentowy Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta

Diamentowy Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta

Redakcja

Dnia 19 marca 2018 roku Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta obchodziło 60-lecie założenia instytutu. 

To misyjne Zgromadzenie powstało 19 marca 1958 roku w Londrinie w Brazylii. Jego założycielami byli: abp Geraldo Fernandes cmf i Matka Leonia Milito. Za wzór do naśladowania misjonarkom postawili św. Antoniego Marię Klareta, niestrudzonego misjonarza, nazywanego Pawłem XIX wieku. Duchowość Zgromadzenia jest zakorzeniona w Eucharystii. Ona jest źródłem i szczytem każdego apostolatu a także tajemnicą żywotności Zgromadzenia. Siostry Klaretynki zostały powierzone szczególnej opiece Niepokalanego Serca Maryi. Ona jest Matką, Królową i Mistrzynią, a Jej Niepokalane Serce, czułe i otwarte, pałające miłością do Boga i ludzi jest wzorem serca każdej misjonarki.

Realizując motto „Dobroć i Radość” pozostawione przez założycieli siostry klaretynki z uśmiechem na ustach i dobrocią w sercu głoszą Dobrą Nowinę i skutecznie współpracują ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w budowie lepszego świata. 

„Nasza misja jest częścią jedynej misji ewangelizacyjnej Kościoła”, podkreśla Konstytucja zgromadzenia, a za nią konstatuje dokument kapitularny: „Należy ewangelizować zawsze pod kierunkiem Kościoła, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby świata i odpowiadając na nie w sposób ewangeliczny”. Zgromadzenie wiernie realizuje swój charyzmat, tak, że to wielkie dzieło powstałe w 1958 roku w Londrinie dzisiaj jest obecne na pięciu kontynentach, w osiemnastu krajach oraz posiada ponad osiemdziesiąt placówek. Siostry misjonarki podejmują pracę na rzecz ewangelizacji, zajmują się głoszeniem Słowa Bożego i posługą bliźnim szczególnie tym najuboższym poprzez uczynki miłosierdzia względem ducha i ciała.

Działalność podejmowana przez Zgromadzenie wciąż odpowiada na wyzwania Kościoła powszechnego. Siostry Klaretynki uważne na znaki czasów dostosowują swoją działalność do zmieniających się potrzeb ludzi różnych ras i kultur, odpowiadając w ten sposób na wezwanie Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszystkim narodom”.

W Polsce Zgromadzenie posługuje od 1995 roku, obecnie posiada dwie placówki: w Aleksandrii, koło Częstochowy oraz w Białym Kościele pod Krakowem. Siostry misjonarki klaretynki – Polki pracują również we Włoszech, Francji oraz w Indonezji. Natomiast w Polsce posługują również siostry z Wybrzeża Kości Słoniowej i Indonezji.

MC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda