Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Diecezja Ełcka: Jesteście jedną z najpiękniejszych twarzy Kościoła

Diecezja Ełcka: Jesteście jedną z najpiękniejszych twarzy Kościoła

Redakcja

diecezjaelk.plTymi słowami bp Jerzy Mazur zwrócił się do osób życia konsekrowanego podczas diecezjalnych uroczystości Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W święto Ofiarowania Pańskiego, zakonnicy, zakonnice, dziewice i wdowy konsekrowane przybyli do Ełku, aby wziąć udział w uroczystym zakończeniu Roku Życia Konsekrowanego i wejść w program Jubileuszu Miłosierdzia.

Dar modlitwyKonferencję formacyjną poprowadziła s. Anna Maria ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Ełku. Przybliżyła uczestnikom tajemnice Bożego Miłosierdzia w życiu św. s. Faustyny. Prelegentka przypomniała o wielu możliwościach czerpania ze zdroju miłosierdzia Bożego, które są związane z kultem obrazu Jezusa Miłosiernego, ze świętem Miłosierdzia Bożego oraz z odmawianiem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Jezus przekazał s. Faustynie obietnice wynagradzania czcicielom Bożego Miłosierdzia. S. Anna Maria wskazała również fragmenty z „Dzienniczka”, w których Jezus mówi, że Konferencjadopuści, aby były zniszczone klasztory i kościoły, bo „miłość wygnana jest z kościołów. Serce Moje znieść tego nie może. Wszystkie łaski Moje, które codziennie na nich zlewam, spływają jak po skale. Znieść ich nie mogę, bo są ani dobrzy, ani źli… Wielkie grzechy świata są zranieniem serca Mego jakby z wierzchu, ale grzechy duszy wybranej przeszywają serce Moje na wskroś…”

Ks. prał. Stanisław Jóźwiak, dyrektor Wydziału Zakonnego podkreślał, że nie można doświadczyć miłosierdzia, bez uznania swego grzechu. Wyjaśnił również ideę posłańców misyjnych. „Jako osoby życia konsekrowanego zostaniecie posłani przez bp. Jerzego Mazura, aby głosić orędzie miłosierdzia, czynić miłosierdzie i świadczyć o Bożym miłosierdziu.”

Podczas Eucharystii Zwieńczeniem świętowania wspólnotowego była Msza św. poprzedzona nabożeństwem „Koronki do Bożego Miłosierdzia”, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, a homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. Zwracając się do zgromadzonych bp Kamiński powiedział: „Zakończyliśmy, ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. To cośmy wypracowali przez ten czas, niech będzie zarzewiem na przyszłość.”

Biskup pomocniczy podkreślał, że „osoby życia konsekrowanego są owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinach, w parafiach. Powołanie możemy odkryć tylko w świetle wiary. Kto by chciał uczynić to bez wiary, zawsze popełni błąd. Aby były powołania, musi najpierw zaistnieć wspólnota ludzi wierzących”
.
Podczas Eucharystii osoby życia konsekrowanego dokonały odnowienia swoich ślubów. Bp Jerzy Mazur zwracając się do zgromadzonych mówił:Niosą i czynią miłosierdzia „Kościół ma serce i ma wiele twarzy. Jako osoby konsekrowane jesteście jedną z najpiękniejszych jego twarzy i za to wyrażam wam wdzięczność. Jest to równocześnie zobowiązanie, aby być tą jedną z najpiękniejszych twarzy Kościoła, poprzez życie charyzmatem i dawanie świadectwa w dzisiejszym świecie, żyjąc ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.”

aby owoc był wielki…Bp Jerzy Mazur, czyniąc posłankami miłosierdzia siostry zakonne, dziewice i wdowy konsekrowane mówił: „Zostaliśmy wszyscy powołani, aby iść i przynosić owoce. Jesteście ubogaceni doświadczeniem roku Życia Konsekrowanych, dlatego posyłam was, abyście były świadectwem miłosierdzia w miejscach, gdzie realizujecie swoje powołanie.” Symbolem rozesłania z misją czynienia miłosierdzia były białe i czerwone róże, które biskupi wręczyli osobom życia konsekrowanego.

Świętowanie zakończyła wspólna agapa, którą uświetnił kolędami Chór św. Cecylii pod dyrekcją br. Andrzeja Nowakowskiego OFMConv z Suwałk.

Za: www.diecezjaelk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda