Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Diecezja Łomżyńska: Dzień Życia Konsekrowanego

Diecezja Łomżyńska: Dzień Życia Konsekrowanego

Redakcja

diecezja.lomza.pl2 lutego w kościele obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej liturgii zamykającej obchody Roku Życia Konsekrowanego, w katedrze łomżyńskiej przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Wcześniej osoby konsekrowane spotkały się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży m.in. na wspólnej modlitwie Liturgią Godzin i Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz konferencji ascetycznej, którą wygłosił ks. dr Jacek Czaplicki.

Zwracając się do osób konsekrowanych, ale też wiernych zebranych w łomżyńskiej katedrze biskup Janusz zwrócił uwagę, że dzisiejszy dzień dla osób konsekrowanych jest dniem święta, dniem powrotu do charyzmatu zakonu, czy założyciela – mówił biskup Janusz.

W swojej homilii nawiązał do greckiej nazwy święta Ofiarowania Pańskiego – „Ipapanti”. W tłumaczeniu to spotkanie – mówił biskup Stepnowski. Spotkanie z Chrystusem, ale to spotkanie ma różnoraki charakter. Szczególnie na ikonach prawosławnych to spotkanie przedstawione jest z elementem świątyni. Ale ta świątynia nie przypomina Świątyni Jerozolimskiej. Przypomina Kościół Prawosławny. To jest spotkanie Świątyni Jerozolimskiej z tym nowym Kościołem, Kościołem który został założony przez Jezusa Chrystusa – mówił biskup.

Mówił też o innym znaczeniu spotkania. Spotkania Starego Testamentu z Nowym Testamentem, którym jest Jezus Chrystus. To co było zapisane w Starym Testamencie – mówił biskup, wypełnia się w Nowym Testamencie w osobie Jezusa Chrystusa.

Pasterz diecezji wskazał też na znaczenie Święta Ofiarowania Pańskiego. Mówił, że to święto przypomina osobom, które mają dzieci lub miały dzieci, że dziecko jest darem Boga. Nie jest własnością rodziców, tak jak Jezus nie był własnością Maryi i Józefa.

– Zadaniem rodziców jest towarzyszenie dziecku – mówił biskup, aby to dziecko odkryło w sobie właściwą drogę powołania.

Na zakończenie biskup zachęcał, by być przede wszystkim otwartym na działanie Ducha Świętego, by nie być tylko sprawiedliwym i pobożnym, ale przede wszystkim czerpiąc ze światła Ducha Świętego być solą ziemi w dzisiejszym świecie.

Po wysłuchaniu homilii osoby konsekrowane, które tego dnia przybyły do łomżyńskiej katedry odnowiły swoje śluby zakonne.

W Diecezji łomżyńskiej jest obecnie ponad 130 sióstr zakonnych, około 30 kapłanów zakonnych i 7 braci, kilka dziewic konsekrowanych i jedna wdowa konsekrowana. Natomiast na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do instytutów świeckich i do indywidualnych form życia konsekrowanego. W Polsce jest ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną.

JE (lomzynskie24.pl)

Za: www.diecezja.lomza.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda