Diecezja toruńska: Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego

„Nie pozwólcie innym mówić o Was. Sami mówcie o sobie” – apelował bp Józef Szamocki do osób konsekrowanych zgromadzonych na diecezjalnej inauguracji Roku Życia Konsekrowanego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim Ducha Świętego w Toruniu, którym opiekują się ojcowie jezuici.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się 22 listopada. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów (zakonnych i diecezjalnych) przewodniczył bp Józef Szamocki. Na uroczystość przyjechało kilkaset sióstr, braci i ojców z ponad 20 zakonów, zgromadzeń, instytutów świeckich oraz wdowy i dziewice konsekrowane, a także wierni świeccy.

Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją, w której osoby konsekrowane niosły relikwie świętych i błogosławionych założycieli oraz sióstr i braci ze swoich zgromadzeń. Podczas procesji śpiewano litanię do wszystkich świętych, w której uwzględniono świętych i błogosławionych, których relikwie były wnoszone do świątyni.

W homilii bp Szamocki zaznaczył, że osoby konsekrowane są wezwane do szczególnego świadectwa o miłości Boga. – Jezus głosem papieża Franciszka zwołuje na całym świecie osoby konsekrowane, aby stanęły jako świadkowie i ogłaszały, że Jezus żyje w swoim Kościele – mówił bp Szamocki. Bóg objawia w osobach konsekrowanych cud nowego życia i cud miłości, której nie może dać świat. – Po Soborze Watykańskim II mamy objawiać światu, że życie zakonne to nie przeszłość, to nie historia, albo legenda, czy mit. Wbrew temu, co mówi świat jest to nadal żywy ogień, żywy mocą Ewangelii – mówił hierarcha.

Bp Szamocki wezwał osoby świeckie do gorącej modlitwy za osoby konsekrowane, do wytrwałości i wiernośc oraz do modlitwy za młodych, by nie bali się odpowiedzieć na głos Bożego powołania. Osoby świeckie, zwłaszcza rodzice, są wezwani także do tego, by pomóc odczytywać ten Boży głos.

Po Mszy św. osoby konsekrowane spotkały się przy wspólnym stole dzieląc się radością powołania. Poczęstunek przygotowały siostry ze zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji toruńskiej. Była to także okazja do omówienia wydarzeń, które będą miały miejsce na terenie całej diecezji podczas trwania Roku Życia Konsekrowanego.

Diecezjalna inauguracja zakończyła się Nieszporami pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego.

Koordynatorami obchodów Roku Życia Konsekrowanego w diecezji toruńskiej są s. Katarzyna Mierzejewska SM (szarytka), o. Jacek Dubel CSsR (redemptorysta) oraz ks. kan. Tomasz Tułodziecki. KAI

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezja-torun.pl