Home WiadomościZ kraju Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji sandomierskiej

Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji sandomierskiej

Redakcja

Dnia 5 czerwca w Radnej Górze, w Domu Rekolekcyjnym Sióstr św. Józefa odbył się Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego. 

W spotkaniu, które tradycyjnie odbywa się 2 lutego, ale z powodu pandemii zostało przesunięte na 5 czerwca, uczestniczyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, a także dziewice i wdowy konsekrowane z terenu  Diecezji Sandomierskiej.

Na początku, o historii klasztoru na Radnej Górze opowiedziała s. Sybilla, ekonomka prowincjalna.

– Dom św. Józefa na Radnej Górze, znajduje się w urokliwym miejscu pośród lasów, pól i łąk, gdzie można kontemplować Stwórcę w pięknie stworzenia i rozkoszować się otaczającą ciszą. Działalność fundatorki radnogórskiego klasztoru Anny Nagórskiej to początek dzieła, które kontynuują dziś siostry otwierając swe serca i rekolekcyjny Dom św. Józefa na Radnej Górze dla poszukujących Boga oraz wsparcia modlitewnego. Zgromadzenie Sióstr św. Józefa powstało we Lwowie w 1884 r. Jego założycielem był św. ks. Zygmunt Gorazdowski. Zakon w Radnej Górze powstał z inicjatywy Matki Eugenii Rekuckiej w roku 1947. Jego powołanie podpisał ówczesny arcybiskup lubelski Stefan Wyszyński. Fundatorką klasztoru Sióstr Józefinek w Radnej Górze była Anna Nagórska – poetka, humanistka, nauczycielka i wychowawczyni młodego pokolenia w okresie II Rzeczypospolitej i w czasie II wojny światowej, a później inicjatorka wielu akcji oświatowych. Przekazała ona ziemie wraz z zabudowaniami zgromadzeniu zakonnemu, które z czasem rozbudowało zakon, pustelnię i gospodarstwo rolne.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. osób konsekrowanych oraz ojcowie zakonni.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że powołanie zakonne jest najbardziej radykalnym sposobem naśladowania Chrystusa. Kiedy po ustaniu instytucjonalnych prześladowań chrześcijaństwa, wyznawcy Chrystusa zaczęli dążyć do świętości poprzez życie na pustyni, powstało pojęcie „białego męczeństwa”. A męczennik – wiadomo – naśladuje najwierniej Zbawiciela.

Przez wierność ślubom czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, osoba konsekrowana odbija w sobie obraz Chrystusa ukrzyżowanego, który uczynił to z miłości, dla naszego zbawienia. Każdy człowiek ma naturalnie swój krzyż, który bierze na ramiona każdego dnia. Nie istnieje życie bez cierpienia. Wy jednak jesteście znakiem, że można przyjąć krzyż z miłością. Na pierwszy rzut oka dzień nie różni się od dnia: ten sam rozkład zajęć, te same modlitwy i posługi. Kiedy jednak robicie to z miłości do Chrystusa, nawet najmniejsze rzeczy stają się wielkie, a przy tym bezcenne w wymiarze nadprzyrodzonym oraz doczesnym. Jesteśmy Wam z to wdzięczni – powiedział biskup.

Po Eucharystii, zachowując reżim sanitarny, odbyła się  agapa na otwartym powietrzu.

Na terenie Diecezji Sandomierskiej posługuje 77 kapłanów zakonnych i 329 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń.

Za: diecezjasandomierska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda