Home WiadomościZ kraju Dlaczego musimy wspominać błogosławioną Salomeę Piastównę?

Dlaczego musimy wspominać błogosławioną Salomeę Piastównę?

Redakcja

Trwa dziękczynna nowenna jubileuszowa ku czci założycielki polskiej gałęzi klarysek, bł . Salomei Piastówny w 750 lat od jej śmierci.

W poniedziałek 19 lutego w kościele św. Andrzeja na ulicy Grodzkiej w Krakowie   w czasie nabożeństwa polecano Bogu w modlitwie polski Episkopat, biskupów i wszystkie osoby konsekrowane.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu i koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 rozpoczęły modlitewne czuwanie. O 16.30 siostry klaryski modliły się modlitwą nieszporów . Licznie zgromadzone osoby konsekrowane i świeckie uczestniczyły w modlitwie. Następnie o godz. 17.00 gwardian klasztoru braci mniejszych konwentualnych z pobliskiego klasztoru przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu, o. Piotr Bielenin odprawił mszę Świętą i wygłosił homilię o bł. Salomei.

W homilii o. Bielenin wskazał na przymioty bł. Salomei, jej pobożność i heroizm w dążeniach , sprawiedliwe i miłosierne sprawowanie władzy. „Ona potrafiła łączyć wiedzę i wykształcenie z pobożnością, w szkole Maryi uczyła się służyć Bogu i drugiemu człowiekowi” mówił franciszkanin, podkreślając jej stałość w modlitwie, wierność Bogu i powołaniu. Dalej o. Bielenin przypomniał, że z powodów dynastycznych Salomea jako 13 letnia dziewczynka została poślubiona węgierskiemu księciu Kolomanowi, a jednak jej małżeństwo pozostało dziewicze. Po śmierci Kolomana, przeszczepiając zakon klarysek do ojczyzny, Salomea  stała się matką wszystkich sióstr św. Klary na polskiej ziemi, mówił kaznodzieja.

Po mszy świętej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Odmówiono modlitwę i litanię do bł. Salomei. Uczczenie relikwii bł. Salomei przez ucałowanie zwieńczyło nabożeństwo. Pielgrzymi wpisywali intencje do księgi łask , wyłożonej w kościele.

Oprócz relikwiarza z cząstką kości bł. Salomei, na widok publiczny wystawiony został oszklony osiemnastowieczny relikwiarz ze zgrzebną tuniką , włosiennicą, którą nosiła dla umartwienia bł. Salomea . Włosiennica ta została wyjęta z grobu bł. Salomei w 1340 roku.

Nowenna potrwa do 19 października br. W kolejnym miesiącu nowenny, 19 marca modlitwą zostanie objęta młodzież.

Natomiast już 6 marca o godz. 18.00 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Krakowie odbędzie się Nabożeństwo ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii.  

Ma ono związek z datą 6 marca 1630 roku, kiedy to ponownie otwarto grobowiec księżnej, pierwszej polskiej klaryski w kościele św. Asyżu. Pierwszy raz otwarto grobowiec Salomei w 1340 r.

Jak informują Siostry Klaryski na swej stronie internetowej „ Wspomniana ceremonia odnalezienia Jej relikwii w prezbiterium Bazyliki Braci Franciszkanów w Krakowie, miała miejsce 6 marca 1630 roku za pozwoleniem bpa krakowskiego Marcina   Szyszkowskiego ”.

Wydarzenie to było następstwem starań klarysek i franciszkanów o beatyfikację Salomei w związku z licznymi cudami i uzdrowieniami, przypisywanymi jej wstawiennictwu.

Trumienkę z kośćmi złożono wówczas w przeznaczonej specjalnej kaplicy kościelnej Cechu Cieśli, a kaplica odtąd otrzymała nazwę Kaplicy Salomei.

W kaplicy tej złożono również szczątki brata Salomei, Bolesława Wstydliwego ..

Czy błogosławiona Salomea, piastowska księżna może być wzorem dla współczesnych?

Na to pytanie odpowiedział 50 lat temu kard. Karol Wojtyła w kazaniu w Bazylice św. Franciszka z okazji uroczystości 700 lecia śmierci bł. Salomei.

Św. Jan Paweł II powiedział wówczas, że bł. Salomea może być przykładem najwyższej miłości do Chrystusa i do Ojczyzny. Podkreślił, że bł. Salomea żyła w trudnych czasach potopu tatarskiego i miała niezwykle ciężkie życie. Powiedział : „ Salomea pozostanie zawsze symbolem tej miłości, która jest, która jest mocniejsza niż nienawiść, niż jakakolwiek nienawiść, Dlatego musimy ją wspominać , bo ta miłość , której Ona jest symbolem., której Ona jest świadkiem , potrafiła się wznieść ponad potop, ponad zalew już wtedy, w XIII wieku. I przez to wyznaczyła jakieś drogi naszej historii. Wyznaczyła kierunek naszego polskiego ducha, który z Chrystusa czerpie moc, czerpie miłość, i ta miłość jest potężniejsza niż nienawiść” .

Anna Dziemska

Więcej na: www.klaryski.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda