Home WiadomościZ kraju Dnia 10.01.2019 roku minie 55. rocznica śmierci o. Józefa Górszczyka SchP

Dnia 10.01.2019 roku minie 55. rocznica śmierci o. Józefa Górszczyka SchP

Redakcja

Dnia 10.01.1964 roku, o godzinie 7.00 rano, o. Józef Górszczyk z Zakonu Pijarów odprawiał Mszę świętą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze-Maciejowej. Podczas ofiarowania do prezbiterium wszedł Piotr Soroka. W ręku trzymał siekierę. Podszedł do kapłana sprawującego Eucharystię. Ujrzawszy obok siebie zabójcę, o. Józef nie uciekał od ołtarza. Dopiero po uderzeniu siekierą w głowę, zaczął powoli schodzić za ołtarz. Leżącemu na posadzce kapłanowi morderca wymierzył za ołtarzem jeszcze kilka kolejnych ciosów siekierą, po czym opuścił świątynię. Tego samego dnia o godzinie 8.40 o. Józef zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze-Cieplicach. Miał 33 lata.

Dnia 12.01.1964 roku odbył się pogrzeb o. Józefa Górszczyka w kościele św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach. Natomiast dnia 04.11.1993 roku miała miejsce ekshumacja oraz przewiezienie doczesnych szczątków kapłana do podziemi kaplicy cmentarnej w Pisarzowej. Dnia 21.06.1997 roku, w Pisarzowej odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej tytułu patrona – o. Józefa Górszczyka. Rok 2014 obchodzony był w Zakonie Ojców Pijarów, w Pisarzowej i Jeleniej Górze-Maciejowej jako Jubileuszowy, z okazji 50. rocznicy śmierci o. Józefa Górszczyka.  

Od samego początku śmierć o. Józefa Górszczyka porównywana była do śmierci św. Stanisława, biskupa i męczennika, który zginął podczas Mszy świętej dnia 11.04.1079 roku w kościele św. Michała na Skałce, uderzony przez króla mieczem w głowę. Aktualnie śmierć o. Józefa porównuje się także do męczeństwa św. Oskara Romero, który został zastrzelony podczas odprawiania Mszy świętej dnia 24.03.1980 roku w kaplicy szpitala Opatrzności Bożej w San Salvadorze.

Dnia 10.01.2019 roku minie 55. rocznica śmierci o. Józefa Górszczyka SchP. Dla uczczenia oraz utrwalenia wspomnianej rocznicy, utworzona została strona internetowa. Adres strony: jozefgorszczyk.pl. Można tam odnaleźć szerszą biografię o. Józefa Górszczyka oraz inne materiały, dotyczące jego osoby.

Modlitwa w intencji o. Józefa Górszczyka SchP: Boże, nasz Ojcze, spraw, aby Twój sługa, ojciec Józef Górszczyk, który „cierpiąc prześladowanie dla sprawiedliwości” oddał życie w czasie sprawowania Najświętszej Ofiary, otrzymał w zamian wieczną radość w niebieskiej chwale. Niech jego krew, przelana niewinnie, wyjedna Twoje miłosierdzie dla zabójcy, a wszystkich nas skłoni do postępowania w duchu ewangelicznej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

o. Vitali Siarko SchP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda