Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Armarium w Europeanie

Dominikanie: Armarium w Europeanie

Redakcja

Zbiory z dominikańskiej biblioteki cyfrowej Armarium dostępne są już w ogólnoeuropejskim portalu Europeana.

W Europeanie – jak nazywa się stworzony pięć lat temu z inicjatywy Unii Europejskiej portal dający dostęp do zdigitalizowanych zbiorów bibliotek, archiwów i muzeów z całej Europy – umieszczono już prawie 600 różnych pozycji dostępnych w Armarium.

Pod adresem www.euroepeana.eu zgromadzono już w postaci cyfrowej ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów. Portal „rozmawia” z czytelnikiem w 30 europejskich językach.

„Dzięki temu w jednym miejscu możemy znaleźć i w atrakcyjny sposób przeglądać zdigitalizowane publikacje, obrazy, zdjęcia i nagrania należące do europejskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego” – mówi o. Janusz Kaczmarek z Biblioteki Kolegium Filozoficzno- Teologicznego Dominikanów.

„W Europeanie wyjątkowe jest to, że gromadzi i porządkuje informacje o obiektach udostępnianych zarówno przez wielkie instytucje i biblioteki, jak i przez takie projekty jak nasz” – dodaje o. Kaczmarek.

Powstała w 2011 roku biblioteka Armarium udostępnia najcenniejsze i najbardziej poszukiwane pozycje z dominikańskich bibliotek tradycyjnych. Znajdują się w niej systematycznie powiększane kolekcje archiwaliów, rękopisów, druków liturgicznych i czasopism wydawanych przez dominikanów.

Dostępna pod adresem bc.dominikanie.pl biblioteka Armarium należy też do Federacji Bibliotek Cyfrowych w Polsce.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda