Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Jubileusz Błogosławionego Czesława

Dominikanie: Jubileusz Błogosławionego Czesława

Redakcja

Mszą świętą w kościele ojców dominikanów we Wrocławiu rozpoczną się 12 stycznia obchody jubileuszu 300-lecia beatyfikacji Błogosławionego Czesława, który na początku XIII wieku założył tutejszy klasztor dominikański i jest patronem miasta.

Uroczystej liturgii w kościele Świętego Wojciecha przewodniczył będzie o godz. 19 emerytowany metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz. Kazanie wygłosi przełożony Polskiej Prowincji Dominikanów, o. Krzysztof Popławski. Po liturgii odbędzie się koncert kolęd chórów wrocławskich uczelni oraz kwintetu jazzowego Piotra Barona.

Liturgiczne obchody jubileuszu odbywać się będą w kolejnych miesiącach. 24 czerwca, w ramach Dni Wrocławia, msza odprawiona zostanie w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela. Natomiast 19 i 20 lipca u grobu Błogosławionego Czesława odbędą się uroczystości odpustowe ku jego czci z udziałem hierarchów z Polski i zagranicy.

Przygotowania do jubileuszu wyniesienia na ołtarze jednego z pierwszych polskich dominikanów rozpoczęto rok temu. Od tamtego czasu regularnie spotyka się grupa artystów, naukowców i osób zaangażowanych w rozszerzanie jego kultu. „We Wrocławiu jest bowiem środowisko ludzi, którym zależy na rozpowszechnianiu kultu patrona ich miasta i dążeniu do jego kanonizacji” – mówi promotor kultu Błogosławionego Czesława, o. Norbert Oczkowski.

W każdą środę o godz. 9 w kościele Świętego Wojciecha odprawiana jest msza wotywna o Błogosławionym Czesławie, a po niej nabożeństwo w kaplicy grobu Błogosławionego z ucałowaniem jego relikwii. Pod koniec minionego roku po każdym środowym nabożeństwie w kawiarence księgarni „Domini Canes” o. Oczkowski głosił konferencje wprowadzające w jubileusz. Cykl pięciu konferencji zostanie wydany w wersji płytowej i książkowej.

Natomiast wrocławskie Radio Rodzina przygotowało audycje, których tematy nawiązują do wezwań z „Litanii do Błogosławionego Czesława”. Dla przykładu – wezwanie: „Błogosławiony Czesławie, siewco kultury chrześcijańskiej” posłużyło do rozmowy z historykiem sztuki o pięknie w muzyce liturgicznej, a wezwanie: „Błogosławiony Czesławie, oddający się pokucie i umartwieniu” było punktem wyjścia do porozmawiania z członkami III Zakonu Dominikańskiego o pokucie we współczesnym świecie.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI uznał Błogosławionego Czesława za głównego – obok Świętego Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

sz / dominikanie.pl / wroclaw.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda