Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Pochówek w krakowskim klasztorze

Dominikanie: Pochówek w krakowskim klasztorze

Redakcja

W Dzień Zaduszny w klasztorze dominikanów w Krakowie pochowano ponownie doczesne szczątki osób, które od wieków spoczywały w tamtejszej nekropolii.

Ludzkie kości wydobyto podczas prac remontowych w krużgankach klasztoru, gdzie niegdyś chowano zmarłych. „Pragnąc uszanować ludzkie szczątki, zebraliśmy wszystkie wykopaliska i postanowiliśmy ze czcią je pochować” – mówi przeor krakowskich dominikanów, o. Paweł Kozacki.

Ponowny pochówek odbył się w obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny – kiedy Kościół katolicki od czasów średniowiecza wspomina wszystkich wiernych zmarłych i modli się tego dnia szczególnie za ich dusze.

Wydobyte kości spoczęły w jednej z krypt pod krużgankami. Pochówek poprowadzili dwaj krakowscy dominikanie: o. Tomasz Gałuszka, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego i o. Dawid Kołodziejczyk, ekonom krakowskiego klasztoru.

Założony przez Świętego Jacka Odrowąża w 1223 roku klasztor dominikanów przy ulicy Stolarskiej w Krakowie jest najstarszym i największym dominikańskim klasztorem na ziemiach polskich. Zabudowania klasztorne połączone są z dominikańską bazyliką Świętej Trójcy.

krakow.dominikanie.pl / fot. Paweł Kozacki OP / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda