Home WiadomościZ kraju Dominikanie – Rzeszów: Jubileusz Duszpasterstwa Akademickiego “Szopka”

Dominikanie – Rzeszów: Jubileusz Duszpasterstwa Akademickiego “Szopka”

Redakcja

25. rocznicę powstania świętowało Duszpasterstwo Akademickie „Szopka” działające przy klasztorze ojców dominikanów w Rzeszowie. Obchody zbiegły się z ćwierćwieczem pobytu dominikanów w mieście.

Z okazji jubileuszu 2 czerwca w rzeszowskim klasztorze odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „Duszpasterstwo akademickie wczoraj i dziś. Wyzwania na przyszłość”. W dyskusji wzięli udział duszpasterze, obecni i byli studenci oraz zaproszeni goście.

Na spotkanie przyjechał o. Marek Grubka, duszpasterz „Szopki” na początku lat 90-tych. „Bardzo miło wspominam ten czas. Wiele udało się zrobić, a nie był to łatwy czas, nasz kraj przechodził transformację i nie każdy umiał się w tym odnaleźć” – powiedział o. Grubka podczas panelu dyskusyjnego.

„Nasze duszpasterstwo ma swoją specyfikę, ale podobnie jak każde inne, ma na uwadze szeroko pojęte dobro studentów, zatem i nasza działalność jest różnorodna. Staramy się przede wszystkim formować ducha, ale i pomagamy kształtować intelekt. Stąd nasze różnorakie propozycje, takie jak na przykład tematyczne kluby dyskusyjne” – mówi o. Łukasz Filc, obecny duszpasterz „Szopki”.

W ramach obchodów w niedzielę, 3 czerwca w dominikańskim kościele Świętego Jacka w Rzeszowie odprawiono uroczystą mszę świętą. Po liturgii odbyło się wspólne świętowanie przy grillu w klasztornym ogrodzie.

Pierwsi dominikanie przybyli do Rzeszowa jesienią 1986 roku i w garażu budynku, w którym zamieszkali urządzili potajemnie przed władzami PRL kaplicę. Gdy okazała się ona zbyt mała dla przychodzących tam wiernych, w nocy z 2 na 3 czerwca 1987 roku na pobliskiej działce wzniesiono dziś już nieistniejącą drewnianą kaplicę, do której przylgnęła nazwa „Szopka”.

Za nielegalne wybudowanie kaplicy i utworzenie ośrodka duszpasterskiego komunistyczne władze skazały pierwszego przełożonego rzeszowskich dominikanów, o. Justyna Sigdę na osiem miesięcy pozbawienia wolności i wysoką karę grzywny.

Kilka miesięcy po przybyciu do Rzeszowa dominikanie odprawili w kaplicy-garażu rekolekcje wielkopostne dla studentów. Wkrótce o. Teodor Bielecki założył duszpasterstwo akademickie, które od drewnianej kaplicy nazwano „Szopką”. Później opiekę nad studentami przejął założyciel Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” w Krakowie, o. Tomasz Pawłowski.

Po upadku komunizmu biskup Ignacy Tokarczuk – ówczesny ordynariusz diecezji przemyskiej, do której należał wtedy Rzeszów – ustanowił przy kaplicy dominikańskiej nową parafię pod wezwaniem Świętego Jacka i powierzył ją dominikanom. Do dziś też prowadzą oni duszpasterstwo akademickie.

KAI/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda