Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Triduum ekspiacyjne za kradzież

Dominikanie: Triduum ekspiacyjne za kradzież

Redakcja

Przez trzy dni w bazylice ojców dominikanów w Lublinie odprawiane będą przebłagalne nabożeństwa, za kradzież ze świątyni drogocennych relikwii Drzewa Krzyża Świętego przed przeszło 20 laty.

Triduum ekspiacyjne rozpocznie 8 lutego poranne piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej po mszy świętej o godz. 9. Tego samego dnia Droga Krzyżowa w intencji przebłagalnej za kradzież relikwii odprawiona zostanie także o godz. 17.15.

9 lutego o 17 odprawione zostanie nabożeństwo pokutno-przebłagalne, a 10 lutego o godz. 15 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu z odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia, po czym odprawione zostanie nabożeństwo przed relikwiami Krzyża Świętego.

Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – jedne z największych na świecie – znajdowały się w lubelskiej bazylice dominikanów co najmniej od początków XV wieku. Dzięki ich obecności, w czasach Pierwszej Rzeczypospolitej świątynia stała się, obok Jasnej Góry i kościoła Bożego Ciała w Poznaniu, jednym z największych polskich sanktuariów.

W nocy z 9 na 10 lutego 1991 roku umieszczone w kaplicy Firlejów relikwie zostały skradzione. Klasztor posiadał jednak jeszcze dwa inne relikwiarze z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Od 2005 roku ocalałe relikwie Drzewa Krzyża Świętego umieszczone są w nowym relikwiarzu w kształcie krzyża łacińskiego o zaokrąglonych ramionach.

sz, dominikanie.pl / lublin.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda