Home WiadomościZ kraju Dominikanie wydają rosyjskojęzyczną wersję miesięcznika “W Drodze”

Dominikanie wydają rosyjskojęzyczną wersję miesięcznika “W Drodze”

Redakcja

Polscy dominikanie rozpoczęli wydawanie miesięcznika “W Drodze” w języku rosyjskim. Pierwszy numer magazynu można pobrać w formie elektronicznego pliku za darmo.

Nie jest to jednak pierwsze obcojęzyczne wydanie “W Drodze”. W 2016 r. pojawił się specjalny angielsko-francuski numer z tekstami rozwijającymi hasło Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

“Z wielką radością przedstawiamy pierwsze rosyjskojęzyczne wydanie magazynu “W Drodze”, który jest publikowany w Polsce od prawie pięćdziesięciu lat dzięki staraniom dominikańskich braci. Cel naszego czasopisma pozostaje wciąż ten sam – pokazać wartość ewangelii w naszych czasach. Dominikanie są głęboko przekonani, że życie chrześcijańskie wykracza poza mury świątyni. Nie ogranicza się do liturgii, sakramentów i dyskusji o problemach teologicznych. Jest to także prostota codzienności z jej radościami i smutkami, książkami, które czytamy i filmami, które oglądamy. To jest codzienność polegająca na mówieniu o tym, co ważne i przelotne. W końcu to w naszej, a nie w jakiejś innej rzeczywistości, chcemy budować relacje z Bogiem” – wyjaśniają w edytorialu redaktor naczelny “W Drodze” o. Roman Bielecki OP i prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki OP. 

“Nasz magazyn – dodają zakonnicy – adresowany jest do tych, którzy chcą w swojej wierze stawać się silniejsi, do tych, którzy zadają pytania i chcą uzyskać odpowiedzi w przystępnej i zrozumiałej formie. Pragniemy siły dla ideologicznych inspiratorów tego międzynarodowego projektu – braci żyjących w naszym klasztorze w Petersburgu, i dziękujemy im za tę inicjatywę. Tobie z kolei, chcemy życzyć owocnej lektury, inspiracji w zrozumieniu wiary i wytrwałości na twojej ścieżce” – zwracają się do swoich czytelników dominikanie.

Miesięcznik “W Drodze” został założony w 1973 r. przez grupę polskich dominikanów. Tytuł pochodzi z Cypriana Kamila Norwida: “drogi szukając, choć przed wiekami zrobiona” (Bema pamięci żałobny rapsod). Pismo od początku skupiło wokół siebie wybitnych autorów. Dla “W Drodze” pisali m.in. Roman Brandstaetter, ks. Józef Tischner, Anna Kamieńska czy Gustaw Herling-Grudziński.

Felietonistami “W Drodze” byli m.in. także o. Jan Góra OP, Grzegorz Górny i Marek Magierowski, a obecnie m.in. Jarosław Mikołajewski, Stefan Szczepłek, Leon Knabit OSB, Tessa Capponi-Borawska, ks. Grzegorz Strzelczyk, Stanisław Zasada czy o. Jan Andrzej Kłoczowski OP.

Pierwszym redaktorem naczelnym był Marcin Babraj OP. W 1995 zastąpił go obecny prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki OP. Od 2010 magazynem kieruje o. Roman Bielecki OP. W 2012 r. “W Drodze” pojawiło się na nośnikach elektronicznych, w tym na czytnikach e-booków. W 2015 r. pojawił się 500. numer dominikańskiego czasopisma. Rok później wielkanocny numer miesięcznika został wydany w rekordowym nakładzie 22 tys. egzemplarzy (średni nakład to 8 tys. egz.).

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda