Dominikanie z Freta społeczni

W plebiscycie warszawiaków kościół ojców dominikanów na warszawskiej Starówce znalazł się w dziesiątce najbardziej społecznych miejsc stolicy w 2012 roku.

Plebiscyt „Stołeczne-Społeczne” już po raz trzeci zorganizował portal organizacji pozarządowych Warszawa.ngo.pl. Dominikański kościół Świętego Jacka zajął w nim ósme miejsce, uzyskując 331 głosów internautów.

Celem plebiscytu „jest odkrycie i nagrodzenie miejsc aktywizujących i integrujących mieszkańców stolicy” oraz „miejsc, które zaspokajają rozmaite potrzeby warszawiaków oraz pozwalają im realizować własne aspiracje – obywatelskie, kulturalne, edukacyjne”.

W tym roku konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: „nowe miejsce” i „miejsce z doświadczeniem”. Właśnie w tej drugiej internauci uhonorowali kościół dominikanów – jako jedyny obiekt sakralny w plebiscytowej „dziesiątce”. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyło Osiedle Jazdów.

Zbudowany na początku XVII wieku przez dominikanów barokowy kościół przy dzisiejszej ulicy Freta, był pierwszą na świecie świątynią pod wezwaniem Świętego Jacka – pierwszego polskiego dominikanina. W czasie Powstania Warszawskiego został zburzony przez Niemców i odbudowany po wojnie.

W latach 70. ubiegłego wieku w przylegającym do świątyni klasztorze dominikanów spotykali się działacze ówczesnej antykomunistycznej opozycji demokratycznej. Obecnie istnieje tu wiele duszpasterstw oraz ośrodków społecznych, jak chociażby działająca na rzecz rodzin z małymi dziećmi Fundacja „Sto Pociech”.

W kościele Świętego Jacka w każdą niedzielę o godz. 21.30 odbywa się „Ostatnia msza w mieście” – jak nazywa się najpóźniej odprawiana niedzielna msza święta w całej Warszawie.

Strona klasztoru oraz strona Fundacji „Sto Pociech”.

sz / dominikanie.pl / warszawa.ngo.pl / freta.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl