Home WiadomościZ kraju Dominikanin z Kijowa gościł w Pałacu Prezydenckim

Dominikanin z Kijowa gościł w Pałacu Prezydenckim

Redakcja

Ojciec Jarosław Krawiec, przełożony dominikanów w klasztorze w centrum Kijowa, spotkał się z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Ojciec Jarosław Krawiec, przełożony dominikanów w kijowskim klasztorze, przyjechał do Warszawy przed Wielkanocą. Na początku Wielkiego Tygodnia w kościele św. Jacka na Freta głosił rekolekcje, które były zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

I właśnie o tej wojnie, o pomocy uchodźcom i potrzebach mieszkańców Ukrainy o. J. Krawiec rozmawiał 25 kwietnia na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z Agatą Kornhauser-Dudą

Po wybuchu wojny w Ukrainie klasztor dominikanów stał się azylem dla kilkunastu potrzebujących osób. Ojciec Jarosław Krawiec opowiedział o sytuacji w Kijowie i okolicach, o dominikańskich działaniach w czasie wojny, o pomocy humanitarnej.

Pierwsza dama pytała o najpilniejsze potrzeby parafian i mieszkańców regionu. Rozmawiano także o działaniach Domu św. Marcina de Porres w Fastowie, który prowadzi aktywność społeczną i edukacyjną skierowaną do dzieci bezdomnych i pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych lub skrajnie ubogich, a w związku z trwającą inwazją rosyjską ośrodek udziela schronienia i pomocy uciekającym przed wojną.

Dzięki kontaktom nawiązanym przez lata trwania akcji Pomoc Polakom na Wschodzie Kancelaria Prezydenta RP wspiera obecnie wszystkich Ukraińców konkretną, sprecyzowaną pomocą.

Małżonka prezydenta podziękowała za aktywność duchownych, za to, że zostali w Ukrainie i z narażeniem życia wspierają lokalną społeczność. Rozmawiano o ewakuacji kobiet z dziećmi, osób starszych, niepełnosprawnych i sierot. Duchowni pomogli opuścić ogarnięty wojną kraj już 1620 osobom.

Podczas spotkania podjęto też temat sytuacji Ukraińców w Polsce, działaniach instytucji i organizacji non-profit, potrzeb w zakresie opieki psychologicznej dla uchodźców, wsparcia zawodowego czy lokalowego.

W prezencie pierwsza dama otrzymała książkę o. Jarosława pt. “Wieści z Ukrainy”, będącą zbiorem zapisków także z wojennych dni.

Za: warszawa.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda