Home WiadomościZ kraju Dominikańska z radością, ciszą i pokutą

Dominikańska z radością, ciszą i pokutą

Redakcja

21. Piesza Pielgrzymka Dominikańska przybyła na Jasną Górę w czwartek, 9 sierpnia. W 8 grupach wędrowało 1350 pątników. Przewodnikiem pielgrzymki był o. Gabriel Wilczyński, dominikanin. Hasłem tegorocznej drogi były słowa: ‘Miłosierdzia pragnę’. 

„Pielgrzymowanie było i radosne, w wielu grupach, ale i w ciszy, bo mamy dwie grupy ciszy, i także z pokutą, bo mieliśmy grupę pokuty, w której było bardzo dużo milczenia, w której były noclegi tylko w namiotach, na boiskach, bez kwater, bez szkół. Więc z radością, ciszą i pokutą – mówi o. GabrielWilczyński, dominikanin – Pielgrzymi szli z bardzo wieloma intencjami, z prośbami o uzdrowienie, o nawrócenie, z prośbami, aby znaleźć pracę, o to by mieć dzieci, potomstwo, z bardzo wieloma różnymi intencjami. Także przynosimy intencje, które zbieraliśmy w czasie drogi, od tych ludzi, którzy nas przyjmowali, z tych kwater, bardzo wiele osób prosiło nas o modlitwy, te wszystkie osoby, też polecamy Bogu przez ręce Maryi”.

W pielgrzymce szło 30 księży i 17 sióstr zakonnych. Najmłodszy pątnik był jeszcze w wózezku, a najstarszy szedł o lasce. W pielgrzymce szła również grup ‘Klika’, w której szło 15 niepełnosprawnych pątników raz z opiekunami.

„Owoce pielgrzymki to w codziennym życiu pielgrzymki widzi się i dostrzega, że modlitwa, dużo życzliwości, dużo dobra, piękna i wspólnego bycia razem. Owoce modlitwy każdy z pielgrzymów zobaczy, kiedy wróci do domu, kiedy zacznie żyć takim codziennym życiem. Pan Bóg nie zawsze działa w taki sposób, że odpowiada nam słowami, ale zmienia nasze serca, zmienia nas, i w jakiś inny sposób patrzymy na siebie, na innych ludzi, na świat, który nas otacza i myślę, że tego się tutaj uczyliśmy, a jakie będą owoce, to w Niebie zobaczymy” – podkreśla o. Maciej Chanaka, dominikanin z grupy 19.

„Pielgrzymka dominikańska jest szalona, ponieważ dominikanie nie boją się mówić, nie boją się stwierdzać pewne rzeczy, nie boją się żartować na ambonie, i mają wiele siły i humoru – stwierdza Jagoda, która prowadziła grupę 19 – Na Jasnej Górze czujemy wielka euforię, emocje, radość, to jest nie do opisania, bo jak się idzie w grupie, to są wielkie emocje, nie zwraca się uwagi, co się śpiewa, co się krzyczy, co się tańczy, klaszcze i idzie się. Mamy też taki zwyczaj, że pod Jasną Górę dobiegamy, biegnie się z prędkością światła i to jest fantastyczne”.

Na zakończenie pielgrzymki pątnicy wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 w Kaplicy Matki Bożej.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś, dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda