Home WiadomościZ kraju Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza na cykl o liturgii bizantyjskiej

Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza na cykl o liturgii bizantyjskiej

Redakcja

“Przewodnik po liturgii bizantyjskiej” to nowy cykl na portalu Liturgia.pl. “Jest bardzo wartościowy merytorycznie, a zarazem jego forma jest bardzo przystępna. Andrij Szkrabiuk opowiada ze swadą, podaje przykłady muzyczne z różnych zakątków chrześcijańskiego świata, można zobaczyć również nieznane w łacińskim katolicyzmie obrzędy” – zachęca o. Wojciech Sznyk OK z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

– Andrij Szkrabiuk już nie raz, przy okazji prowadzonych u nas warsztatów, dał się poznać jako osoba nie tylko zaangażowana w muzykę liturgiczną, ale i jako zaangażowany świadomy praktyk i teolog. Prowadzi zajęcia na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie, otrzymał również uprawnienia od biskupa do głoszenia słowa Bożego podczas nabożeństw. Stąd kiedy okazało się, że Andrij jest gotowy przygotować dla liturgia.pl serię odcinków, będącą przewodnikiem po liturgii bizantyjskiej, zgodziliśmy się bez wahania – opowiada w rozmowie z KAI o. Wojciech Sznyk OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

W pierwszym odcinku Andrij Szkrabiuk oprowadził po świątyni bizantyńskiej. Lwowski wykładowca wyjaśniał, jaką symbolikę kryje w sobie cerkiew. Widzowie dowiadują, się m.in. czym są prytwor czy naos, a także do czego służą stasydie. Kolejne odcinki serii ukazują się w każdą środę la You Tube Liturgia.pl.

– “Przewodnik po liturgii bizantyjskiej” jest bardzo wartościowy merytorycznie, a zarazem jego forma jest bardzo przystępna. Andrij opowiada ze swadą, podaje przykłady muzyczne z różnych zakątków chrześcijańskiego świata, można zobaczyć również nieznane w łacińskim katolicyzmie obrzędy (a czasem i takie, które wieki temu były obecne w naszej liturgii), jak chociażby wybór chleba (u Koptów), który zostanie zakonsekrowany. Pojawiają się też akcenty humorystyczne (np. w jednym z odcinków wykorzystana jest przebitka z “Rejsu”). Seria planowana jest na dwanaście różnej długości odcinków. Do tej pory poruszane były m.in. tematy elementów budowy świątyni, muzyki liturgicznej, sensu użycia kadzidła. Serdecznie polecamy – zachęca o. Sznyk OP.

Cykl filmów dostępny jest tutaj: 

dg / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda